Пістрянка (строкатка) виноградна

Російська назва: 
Пестрянка виноградная
Латинська назва: 
Theresia ampelophaga
Тип шкідника: 
 
Поширена на Південному березі Криму. Пошкоджує виноград.
Метелик з розмахом крил 22 – 25 мм, зверху блискучосиній або синьозелений. Яйце розміром 0,4 – 0,6 мм, довгасте, жовте, з сітчастим малюнком. Гусениця завдовжки 16 – 18 мм, світлосіра; вздовж тіла в чотири ряди розміщені коричневі бородавки з пучком помаранчевих волосків. Лялечка — 11 – 15 мм, жовтосіра, з темними крапками на кожному сегменті.
Зимують гусениці ІІ – ІІІ віків у коконах під відсталою корою, в тріщинах на стовбурах та пеньках винограду, рідше — в рослинних рештках. Навесні під час набубнявіння бруньок гусениці підіймаються на кущ винограду, вгризаються в бруньки і виїдають їх вміст. Після цього вони переходять на молоде листя, в якому з нижнього боку вигризають паренхіму, залишаючи верхню кутикулу. Гусениці останніх віків прогризають наскрізні отвори. За час розвитку п’ять разів линяють. Активні в ранкові й денні години; перед заходом сонця ховаються. Потурбовані гусениці падають на землю і згортаються в кільце. На початку цвітіння винограду вони заляльковуються в коконах під відсталою корою, під опалим листям, у верхніх шарах ґрунту.
Через 14 – 18 діб вилітають метелики, які не живляться, відкладають яйця групами від кількох десятків до двох сотень на нижній бік листків. Плодючість — 400 – 600 яєць. Через 8 – 10 діб відроджуються гусениці, які живляться на листі до досягнення другого — третього віків, після чого, приблизно у серпні, переходять у місця зимівлі. За рік розвивається одна генерація.
Основної шкоди, що призводить до значних втрат врожаю, гусениці завдають навесні, пошкоджуючи бруньки під час їх набубнявіння і розпускання. Масове розмноження шкідників має осередковий характер. Це пояснюється тим, що метелики пістрянок не розлітаються на далекі відстані.
Чисельність виноградної пістрянки знижують жужелиці, кокцинеліди, золотоочки, хижі клопи, личинки мухсирфід, павуки.
Гусениць і лялечок заражають їздці іхневмоніди з родів Scambus, Nitobia, Habrocryptus і мухитахіни — Nemorilla maculosa Mg., N. floralis Fll., Elodia tragica Mg. та ін.
Заходи захисту. Обробіток ґрунту в період заляльковування гусениць. При чисельності понад 2 – 3 гусениць на один кущ — обприскування біопрепаратами або інсектицидами.