Великий грушевий трубкокрут

Російська назва: 
Слоник грушевый большой
Латинська назва: 
Rhynchites giganteus
 
Трапляється в Степу й Лісостепу України. Пошкоджує грушу, яблуню, сливу, черешню, абрикос, глід.
Жук завдовжки 7 – 10 мм, малиновочервоний із зеленуватим полиском; очі слабкоопуклі; головотрубка паралельнобічна з тонким поздовжнім кілем, що зникає до вершини; вусики, лапки і верхівка головотрубки темнобурі; щиток чотирикутний, невеликий, з втисненням посередині; надкрила у півтора раза довші за ширину плечей, з великими крапчастими борозенками, все тіло в рідких світлих волосинках. Яйце розміром 1 – 1,2 мм, біле, овальне. Личинка — 10 – 12 мм, біла з легким жовтуватим відтінком, дугоподібно зігнута; спинний бік вкритий по краях сегментів рідкими світлими волосинками; голова бурокоричнева. Лялечка розміром 9 – 14 мм, біла, в рідких волосинках; на кінці черевця два буруватих шипики.
Зимують жуки і личинки в ґрунті. Навесні, в період розпускання бруньок, жуки виходять із ґрунту і додатково живляться. Живуть 2 – 2,5 міс. Зазвичай наприкінці травня починається спарювання і відкладання яєць. Самка вигризає в плоді груші глибоку ямку, на дно якої відкладає яйце, і прикриває його недогризками шкірочки. Після цього навколо яйцевої камери на поверхні плода виїдає кругові звивисті борозенки і підгризає плодоніжку, внаслідок чого плід в’яне і передчасно обпадає. Плодючість — до 100 яєць. Відроджена через 8 – 11 діб личинка впродовж 30 – 40 діб живиться всередині плода. Після завершення розвитку залишає плід і переходить у ґрунт, де на глибині 10 – 15 см робить земляну колисочку. В цій колисочці личинка знаходиться до осені наступного року. У серпні — вересні личинка заляльковується і утворений жук залишається в лялечковій колисочці до весни.
Таким чином, розвиток великого трубкокрута завершується впродовж двох сезонів. Жуки пошкоджують бутони, листя, квітки, зелені пагони й плоди. Личинки живляться насінням і м’якушем плодів. Перша падалиця, заселена личинками, з’являється вже на початку червня, масова — наприкінці червня — у першій половині липня.
У личинках довгоносика паразитують Caliptus testaceipes Grese., Bracon rhynchiti, Pimpla calobata Grav. та інші види.
Заходи захисту. Систематичне збирання і знищення падалиці. Обробіток ґрунту в період масової міграції в нього личинок і восени під час заляльковування. При чисельності, яка перевищує 8 жуків на одне дерево, — обприскування інсектицидами через 4 – 6 діб після кінця цвітіння.