Мак дикий (Papaver rhoeas L.)

Російська назва: 
Мак самосейка (Papaver rhoeas L.)
Клас: 
Дводольні
Родина: 
Макові (Papaveraceae)
Спосіб живлення: 
Непаразити
Тривалість життя: 
Малорічні
Зимуючі
Поширення: 
Лісостеп
Полісся
Степ
Загальна характеристика
Отруйна рослина.
Морфологічна будова
Стебло - пряме, жорстковолосисте, висотою 30- 80 см. Листки - чергові, перистороздільні, з гострозубчастими часточками. Перша і друга пара листків сходів яйцевидні, цілокраї, на черешках. Суцвіття - квітки поодинокі, на верхівці стебел. Віночок яскраво-червоний, іноді рожевий чи білий. Корінь -стрижневий.
Розвиток
Сходить - в березні - травні, а літньо-осінні перезимовують. Цвіте - в травні - серпні. Плодоносить- в липні - вересні.
Насіння
Плід - коробочка Форма плоду- - округла чи оберненояйцевидна, гола, Форма насіння- ниркоподібна прямокутновиїмчаста Колір насіння- коричневий з червоним відтінком . Колір плоду- - темно-солом"яний або сіро-бурий. Розмір - довжина 0,75-1, ширина 0,5-0,75, товщина 0,5 мм. Маса 1000 насінин -0,1-0,2 г.
Сходи
з'являються в березні - травні, а літньо-осінні перезимовують.
Біологічні особливості
Максимальна плодючість - рослини 50 тис, насінин, Глибина проростання- не більше 1- 1,5 см. Життєздатність в грунті - свіжодостигле насіння в посушливий рік має період спокою і проростає лише наступної весни.
Поширення
Росте по всій території України. У західній частині республіки, а також зрідка в Криму (Красногвардійський, Білогірський, Алуштинський райони) трапляється мак польовий, який відрізняється від маку дикого яскраво-червоними пелюстками з чорною плямою біля основи.Росте на полях, степових пасовищах, біля доріг по всій республіці, на сході рідшає і зникає.