Бактеріальна стеблова гниль

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Сорго
Суданська трава
Тип збудника: 
Бактерія
Збудник: 
Pseudomonas syringae pv.holci (Kendr.) Young et al.
За характером ураження рослин і збудника захворювання поділяють на три типи.
Збудник хвороби першого типу — Pseudomonas syringae pv.holci (Kendr.) Young et al. Ці бактерії викликають також червону бактеріальну плямистість листя. Даний тип ураження виявляється у фазі розвитку, коли на рослині 8-10 листочків і зовні проявляється в усиханні верхівок стебел й підсиханні з країв середніх листків. В середині стебел таких рослин виявляють загнивання від місця формування волоті до 2-3-го міжвузля. Спочатку гниль має вигляд густої, світло-сірої маси, в якій виявляють порожнини. У подальшому внутрішня тканина стебла перетворюється у мокнучу темно-коричневу масу з неприємним запахом. З підсиханням уражених рослин в середині стебел зберігаються тільки волокнисті тяжі, а на поверхні утворюються розпливчасті плями кремового кольору (довжина 3-10 см), з широкою, темно-бордовою з фіолетовим відтінком облямівкою.
Другий тип ураження викликають бактерії Erwinia carotovora pv.carotovora Bergey et al. Цей тип ураження частіше виявляється на дорослих рослинах або на паростках. Верхівки чи вся рослина усихає без прояву зовнішніх симптомів ураження. Звичайно у верхній частині стебла, у місці закладання волоті, з'являється гниль з досить неприємним запахом. Нерідко в місці ураження зустрічаються личинки шведської мухи.
Збудник третього ураження — Erwinia dissolvens Burkh. У рослини проникає через водяні пори, продихи і механічні пошкодження. Розвивається за умов підвищеної вологості при температурі 25-30°С. Останній тип ураження виявляють у першій половині вегетації рослин на нижній частині стебла. Рослини припиняють ріст, їх листя стає світлим. На нижніх листках з'являються вдавлені плями, які поступово темнішають, зливаються і загнивають, що добре видно на стеблі над поверхнею грунту. Зовнішня тканина ураженого стебла спочатку стає червонуватою, водянистою, а пізніше перетворюється у темно-коричневу слизувату масу з неприємним запахом. При підсиханні ураження цілими залишаються тільки судинні пучки. Гниль вище другого міжвузля не розповсюджується. Уражене стебло переламується і випадає.
Збудники бактеріальної стеблової гнилі зберігаються в зимовий період на уражених рештках рослин, а іноді на насінні.