Бура плямистість

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Люцерна
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Pseudopeziza medicaginis Sacc.
Хворобу часто виявляють на посівах люцерни, особливо у вологу і теплу погоду. На листках з'являються бурі, круглі, із зубчасто-торочкуватими краями плями, спочатку дрібні, а пізніше їх діаметр збільшується до 2-3 мм. У центрі плям утворюються один або два бурих, воскоподібних горбика — апотеції. Крім листків, уражуються стебла, черешки і навіть бобики, на яких з'являються довгасті бурі плями.
Збудник хвороби — сумчастий гриб Pseudopeziza medicaginis Sacc. порядку Pezizales. Його апотеції буруваті, воскоподібні, при намоканні набрякають і розкриваються у вигляді диска діаметром 0,3-1,0 мм. Сумки булавоподібні, 50-80 х 10-14 мкм. Між сумками є парафізи, довжина яких дорівнює довжині сумок. У кожній сумці утворюється по 8 одноклітинних, безбарвних, овальних сумкоспор, 8-12 х 5-6 мкм. Під час вегетації рослин гриб розповсюджується сумкоспорами.
Він зимує на рослинах у вигляді апотеціїв, з яких навесні поширюються сумкоспори, і від них відбувається зараження листків.
Шкідливість хвороби полягає у передчасному масовому опаданні листків і значному зниженні врожаю сіна та насіння. Підвищену стійкість до хвороби мають сорти Ярославна і Полтавчанка.