Борошниста роса

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Соняшник
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Erysiphe cichoracearum DC f. helianti Jacz.
Захворювання виявляють всередині літа появою на листі (частіше з верхнього боку) білого нальоту, який згодом стає борошнистим, а ще пізніше набуває рожевого чи коричневого відтінку. Уражене листя робиться крихким.
У більшості випадків збудником хвороби є сумчастий гриб Erysiphe cichoracearum DC f. helianti Jacz. Він утворює поверхневу грибницю, кріпиться на листках апресоріями, а в клітини тканин проникають гаусторії. На грибниці формується конідіальне спороношення. Конідієносці вертикальні, прості, на поверхні їх формуються безбарвні, одноклітинні, поздовжньо-еліптичні конідії, 20-31,2 х 14-18,3 мкм, у вигляді ланцюжка. Гриб розповсюджується конідіями під час вегетації рослин.
Сумчаста стадія утворюється на грибниці формуванням чорних кулястих клейстотеціїв, діаметром 80-180 мкм, з простими придатками. У кожному з них восени утворюються 5-15 (іноді до 36) сумок, а у кожній сумці — по 2-4 сумкоспори. Сумки яйцеподібні, майже циліндричні, 58-90 х 30-50 мкм, з короткою ніжкою. Сумкоспори еліптичні, одноклітинні, безбарвні, 20-30 х х10-20мкм. Фізіологічне дозрівання сумок із сумкоспорами відбувається навесні. Зберігається гриб клейстотеціями із сумками і сумкоспорами на рештках ураженого листя. Первинне зараження відбувається від сумкоспор.
Борошниста роса може зменшувати урожай соняшнику до 5% і більше.