Фомоз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Ріпак
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Phoma lingam Desm
Виявляють на сходах і дорослих рослинах. На гіпокотилі паростків, а також сім'ядолях спочатку з'являються різні за формою водянисті плями, які згодом підсихають і набувають світло-сірого чи попелястого кольору. В місцях уражень формуються темні пікніди. Нерідко на сходах спостерігається почорніння нижньої частини стебельця, яке трухлявіє, і рослина гине.
При тривалішому розвитку хвороби на стеблах з'являються світло-сірі виразки, на яких утворюються пікніди. Хворі рослини відстають у рості, мають хлоротичний вигляд, поникають, зав'ядають і гинуть.
Захворювання викликає незавершений гриб Phoma lingam Desm. порядку Sphaeropsidales. Його пікніди поверхневі, кулясті, до 1 мм у діаметрі, з товстою склероціальною оболонкою. У пікнідах формуються подовжено-яйцеподібні, трохи зігнуті, безбарвні, одноклітинні, 4-6 х 1,5-2,0 мкм, пікноспори. З пікнід вони виходять у вигляді рожево-пурпурового слизу. Гриб іноді утворює сумчасту стадію, тоді має назву Leptosphaeria парі Sacc Його псевдотецн майже округлі, діаметром 360-500 мкм, сумки подовжено-булавоподібні, 90-138 х 10-16 мкм, оточені псевдопарафізами. Сумкоспори жовтуваті, з 3-5 перетинками, 30-70 х 4-9 мкм. Зберігається патоген грибницею на насінні й рештках уражених рослин 2-3 роки. Підвищену стійкість до фомозу мають сорти озимого ріпака Ксаверівський, ярового —Калинівський і Клітинний 1.