Російська назва:
_
Вражує культури:
Картопля
Тип збудника:
Гриб
Збудник:
Verticillium albo-atrum Reinke et Berth, і Fusarium oxysporum Schl.
Трахеомікозне в'янення викликають незавершені гриби Verticillium albo-atrum Reinke et Berth, і Fusarium oxysporum Schl.
Ураження V.albo-atrum частіше зустрічається при незмінній культурі картоплі в південних районах країни. Воно характеризується повільним в'яненням. У суху погоду листки жовтіють, буріють, засихають і відпадають, у вологу — звисають по стеблу. На черешках і жилках зів'ялих листків може з'являтися сірувато-брудний наліт. Такі стебла відмирають. При поперечному зрізі стебла і кореня можна виявити потемніння судинних пучків. У вологій камері через кілька днів на поверхні шматочків уражених стебел з'являється сіруватий наліт, який складається з кільцевих розгалужених конідієносців з одноклітинними яйцеподібно-видовженими, безбарвними конідіями, 6-12 х 2,5-3 мкм.
Крім конідіального спороношення, гриб утворює хламідоспори, які зимують на рештках рослин і в грунті. Грибниця може проникати у бульби.
В'янення, спричинене V.albo-atrum, прийнято називати вертицильозним. Його частіше виявляють в період цвітіння і після нього.
Шкідливість захворювання полягає у порушенні водопостачання надземних частин рослини, що призводить до її в'янення і відмирання. Особливо великої шкоди захворювання завдає у посушливих районах південного сходу, зумовлюючи зниження урожаю на 30-50%.
Гриб V.albo-atrum викликає також в'янення томату, баклажану, перцю, люпину і хмелю. Джерелом інфекції можуть бути заражені бульби, уражені рештки рослин й зараження грунту хламідоспорами.
На півдні й частково на південному сході України в'янення картоплі може викликати гриб Fusarium oxysporum Schl., який виявляється в грунті. Захворювання ззовні проявляється, як правило, під час цвітіння. Листки уражених рослин мають блідо-зелений колір, а верхівкові трохи в'януть. Верхівка набуває антоціанового забарвлення. Вся рослина поступово або раптово в'яне й засихає.
Захворювання починається більш, як за місяць до прояву в'янення. У хворих рослин починають руйнуватися підземні стебла, затим буріють бічні корені і столони, що призводить до не зворотного процесу в'янення.
Збудник захворювання потрапляє у рослини через кореневі волоски, а потім по ксилемних судинах кореневої системи проникає у стебло, закупорює судини, порушує їх діяльність (явище інтоксикації).
Захворювання проявляється, насамперед, на рослинах, ослаблених несприятливими умовами навколишнього середовища (надмірно висока температура, нестача води і поживних речовин). Шкідливість його дуже велика Хворі рослини або зовсім не утворюють бульб, або утворюють 2-3 дрібні зморшкуваті бульби, не придатні ні для харчування, ні для насіння. Вміст крохмалю у них зменшується більш як на 4%. Бульби з рослин, уражених в'яненням, під час зберігання швидко гниють.
Не всі сорти уражуються однаково. Підвищену стійкість мають Темп, Українська рожева, Огоньок та ін.