Російська назва:
_
Вражує культури:
Картопля
Тип збудника:
Бактерія
Збудник:
Erwinia carotovora pv. carotovora (Jones) Dye (E phytophthora (Appel) Holland).
Одне з поширених захворювань картоплі. Частіше проявляється на молодих рослинах. Ріст хворих рослин уповільнюється, іноді припиняється зовсім. їхні нижні листки стають шкірястими, крихкими, із загнутими догори краями, а верхні скручуються й лишаються дрібними. Гілочка і черешки листків розмішуються під більш гострим кутом до головного стебла Уражені рослини часто одностебельні.
Найхарактернішою ознакою хвороби є почорніння основи стебла, яке поширюється вгору на 10-15 см і вище. На черешках і пластинках листків з'являються коричневі плями та смуги.
У вологу погоду почорніле стебло загниває і легко висмикується. При поперечному його розрізі видно почорніння судин.
Чорна ніжка викликає здерев'яніння судинної тканини стебла, появу в судинах тилів, перетворення більшої частини клітин кірки і серцевини у склероїди. У клітинах листків і стебел утворюються численні протеїнові кристали. Все це надає стеблу міцності, і воно залишається вертикальним до кінця вегетації.
При ранньому розвитку чорної ніжки хворі рослини бульб не утворюють, а при пізнішому бульби хоч і утворюються, але більшість з них уражується внутрішньою чорною гниллю, яка завжди починається з пуповинної частини бульби.
Причиною захворювання є різні види ґрунтових бактерій, а частіше Erwinia carotovora pv. carotovora (Jones) Dye (E phytophthora (Appel) Holland). Джерелом інфекції можуть бути хворі бульби і бадилля, залишене у полі, оскільки воно не загниває до весни. Під час вегетації захворювання може поширюватися комахами. Найбільшої шкоди чорна ніжка завдає за умов підвищеної вологості на важких грунтах.
Ураження рослин чорною ніжкою у полі зумовлює значний недобір урожаю. Бульби таких рослин мають невелику масу, шкірка їх темнішає і стає тьмяною. Нерідко за сильного ураження з'являються тріщини, з яких витікає каламутна рідина, що чорніє на повітрі.
Слабоуражені бульби зовні не відрізняються від здорових, але у сховищах на них з'являються чорні смужки. Такі бульби часто є вогнищами мокрої гнилі.
Слабко уражуються збудником чорної ніжки сорти картоплі Приєкульська рання, Чарівниця, Українська рожева та ін.