Російська назва:
_
Вражує культури:
Пасльонові
Томати
Тип збудника:
Гриб
Збудник:
Septoria lycopersici Speg
Хвороба дуже поширена в районах з достатньою вологістю. Здебільшого спостерігається на томаті у парниках і відкритому грунті, в теплицях зустрічається рідко, вогнищами.
Проявляється переважно на листках, інколи на інших надземних органах рослин. На нижніх листках спочатку з'являються поодинокі дрібні, брудно-білі плями з темно-бурою облямівкою, які згодом збільшуються. За посиленого розвитку хвороби плями зливаються і в них утворюються безладно розміщені крапки-пікніди. Пізніше плямистість поширюється на середні й верхні листки. Уражене листя буріє, скручується, засихає й відпадає.
Збудником хвороби є незавершений гриб Septoria lycopersici Speg. порядку Sphaeropsidales. Він утворює безбарвну грибницю, яка поширюється в тканинах рослин у міжклітинниках, а біля поверхні ураження формує нестатеве спороношення у вигляді пікнід з пікноспорами. Пікніди кулясті, чорні, 150-200 мкм у діаметрі, мають продихи. Пікноспори безбарвні, лінійно-циліндричні, з одного кінця трохи потовщені, прямі або ледь зігнуті, з 3-11 перетинками, 50-120 х 2-3 мкм.
Гриб уражує переважно томат, менше картоплю, баклажан та чорний паслін.
Заражуються рослини від пікноспор, які, проростаючи, утворюють інфекційну гіфу й проникають у тканину рослин безпосередньо через кутикулу.
Розвивається септоріоз при температурі 15-27Х і відносній вологості повітря 77-94%. Інкубаційний період хвороби триває 8-14 днів.
Джерелом інфекції є уражені неперегнилі рештки рослин, у яких зберігаються пікніди з пікноспорами.
При ранньому розвитку шкідливість хвороби проявляється більше, оскільки передчасне засихання листків затримує розвиток рослин; частина пластичних речовин витрачається на формування нових листків, що позначається на швидкості утворення і росту плодів.
В окремі роки септоріоз знижує врожай на 30-40 і навіть 50%. Відносно стійкі до хвороби сорти томату Застава, Лікуріч та ін.