Російська назва:
_
Вражує культури:
Плодові зерняткові
Тип збудника:
Бактерія
Збудник:
Erwinia amylovora Winsl. et al.
Захворювання досить поширене на груші і яблуні в США, де його називають файрбляйт (firo bligt), або опік. Виявлене також в Японії, Новій Зеландії, Німеччині, Італії, Румунії та Польщі. В Україні опік плодових дерев вважається карантинним об'єктом.
Хвороба проявляється на квітках, пагонах, гілках та плодах. Квітки раптово в'януть і чорніють, листки скручуються, чорніють і залишаються висіти на деревах, набуваючи вигляду обпалених. У місцях уражень кора молодих пагонів і гілок здувається внаслідок великого припливу рідини. Остання згодом починає текти по корі у вигляді гумозного ексудату. Спочатку вона безбарвна, а пізніше темнішає й застигає у вигляді краплинок від янтарно-жовтого до темно-бурого кольору.
У літній період хвороба ніби згасає, але навесні з початком сокоруху відновлюється й поширюється по всій рослині. Уражуються опіком молоді, недостиглі плоди. Вони чорніють і залишаються висіти на гілках, як і листки. Достигаючі та стиглі плоди не уражуються навіть при штучному зараженні.
Збудником опіку плодових дерев є бактерії Erwinia amylovora Winsl. et al. Оптимальна температура їх розвитку — 30°С, при 45-50°С вони гинуть. Інкубаційний період триває 3-4 дні на сприйнятливих до хвороби сортах і 6-10 днів на більш стійких.
За даними зарубіжних дослідників, E.amylovora уражує велику кількість рослин: айву, іргу, глід, троянди, сливу, смородину, малину та ін.
Джерелом інфекції є уражені дерева. Бактерії поширюються з краплинами дощу, які змивають слиз. Можуть розноситися і садівним інструментом, особливо під час окулірування дичок, та комахами, насамперед бджолами, попелицями тощо.
Опік плодових дерев — дуже шкідливе захворювання. При ураженні 20-50% насаджень треба видаляти 10-20% дерев. Є твердження, що однобічне внесення азотних добрив сприяє розвитку хвороби.
Проти опіку плодових дерев здійснюють карантинні заходи. При його виявленні слід негайно повідомити карантинну інспекцію, аби вжити термінових заходів щодо ліквідації.
Ефективне обрізування уражених гілок і їх спалювання. Місця зрізу дезинфікують 1%-м розчином мідного купоросу або креозоту, після чого заробляють садовою замазкою.
Обприскування садів фунгіцидами разом з інсектицидами стримує ураження рослин шкідниками.
ші