Бактеріоз качанів

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Кукурудза
Тип збудника: 
Бактерія
Збудник: 
Bacillus mesentericus pv.vulgatus Fliigge.
Хвороба поширена в усіх районах країни, де вирощують кукурудзу. Проявляється в період молочної стиглості на верхівці зернівок у вигляді вдавлених плям блідо-сірого кольору, діаметром 2-3 мм. При сильнішому розвитку хвороби плями стають зморшкуватими або виразкоподібними, бурувато-жовтого кольору. На білозерних сортах і гібридах кукурудзи вони мають вузьку, темно-сіру облямівку, яка на жовтозерних сортах виражена слабо.
На качанах кількість зернівок, охоплених ураженням, звичайно не перевищує 30-40. Вони розміщені часто по декілька штук підряд, ближче до верхівки качана.
Ураження качанів збудником бактеріозу відбувається в полі при пошкодженні насіннєвої оболонки. Збудником хвороби є бактерії Bacillus mesentericus pv.vulgatus Fliigge. Це короткі палички із заокругленими кінцями, одиничні або парні, 0,7-0,9 х 1,6-2,5 мкм, грампозитивні, спороносні.
Основним переносником бактерій є хлібний клопик Trygonotylus ruficomis, в організмі якого вони живуть. Цей шкідник у другій половині літа нагромаджується на посівах проса і могару, а також на мишію. Пошкоджуючи насіннєву оболонку зернівок, він заносить у ранку бактерії. Особливо часто качани інфікуються бактеріями, коли верхівки її відкриті або слабо прикриті обгортками, що можливо при надмірній волозі у рослині.
Шкідливість бактеріозу виявляється у погіршенні лежкості качанів і швидкому пліснявінні їх, а також у зниженні насіннєвих якостей уражених зернівок — вони недорозвинені, мають меншу масу зернин і схожість.