Російська назва:
_
Вражує культури:
Гречка
Тип збудника:
Гриб
Збудник:
Phytophthora fagopyri Tokimato
Захворювання виявляють майже в усіх районах вирощування гречки. Частіше уражуються сходи. На сім'ядолях і стеблах утворюються округлі або еліптичні бурі плями, розташовані концентричними кільцями. З нижнього боку сім'ядолей у місцях плям з'вляється слабкий білуватий павутинистий наліт. У вологу погоду сходи загнивають, внаслідок чого іноді цю хворобу називають гниллю сходів. За вологої погоди фітофтороз може проявитись і в період цвітіння та плодоутворення, спричиняючи побуріння й відмирання листків, квіток і молодих плодів.
Збудник хвороби — ооміцетний гриб Phytophthora fagopyri Tokimato порядку Peronosporales. Його грибниця міжклітинна, на поверхні уражених тканин у вигляді нальоту утворює нестатеве спороношення — зооспорангієносці із зооспорангіями. Зооспорангієносці спочатку нерозгалужені й мають по одному зооспорангію, але потім симподіально розгалужуються, і на них утворюється багато зооспорангіїв. Останні безбарвні, кулясті або яйцеподібні, з сосочками на верхівці, 25-50 х 20-40 мкм. У тканинах уражених рослин гриб формує і ооспори. Вони кулясті, з гладенькою товстою жовтою оболонкою, діаметром 15-20 мкм.
Гриб під час вегетації рослин поширюється зооспорангіями, які при проростанні утворюють зооспори або інфекційну гіфу. Від них і відбувається зараження рослин.
Зберігається гриб на рослинних рештках, а іноді у шкірці насіння у вигляді ооспор. Останні навесні проростають й утворюють великий зооспорангій, з якого виходять зооспори, що спричиняють первинне зараження рослин.
Випадання сходів і ураження рослин під час цвітіння може бути причиною зменшення урожаю гречки на 15-20% і більше.
Стійких до хвороби сортів немає.