Російська назва:
_
Вражує культури:
Гречка
Тип збудника:
Гриб
Збудник:
Peronospora fagopyri Elenev
Хвороба розповсюджена у Поліссі України. Звичайно проявляється перед або на початку цвітіння у вологу погоду. На листках з верхнього боку утворюються розпливчасті жовтуваті плями, а з нижнього — слабкий сірувато-фіолетовий наліт. Уражені листки засихають й опадають. Нерідко сірувато-фіолетовий наліт з'являється і на суцвіттях.
Збудник хвороби — ооміцетний гриб Peronospora fagopyri Elenev порядку Peronosporales. Грибниця його міжклітинна, від якої на поверхню листків через продихи виходять конідієносці з конідіями, утворюючи сірувато-фіолетовий наліт. Конідієносці 3-4-разово дихотомічно розгалужені, 380-500 х 8-12 мкм, з кінцевими прямими гілочками довжиною 8-16 мкм. Конідії світло-сірі, яйцеподібні, 16-26 х 12-16 мкм. В уражених тканинах гриб утворює ооспори. Вони кулясті, 22-25 мкм діаметром, з гладенькою коричневою оболонкою.
Ооспори зберігаються у рештках рослин і на насінні. При їх проростанні утворюються зооспори, від яких відбувається первинне зараження рослин. В період вегетації збудник розповсюджуєтся конідіями.
При інтенсивному розвитку хвороби недобір урожаю гречки може становити 20% і більше.
Стійких до хвороби сортів немає.