Озимий ячмінь, як і жито, важче збирається комбайнами, ніж ярий ячмінь чи озима пшениця. Збирання ускладнюється ламкістю колосся, схильністю до вилягання, коротким оптимальним строком обмолоту.
Озимий ячмінь достигає найшвидше серед зернових І групи (табл. 4). Урожай починають збирати при вологості зерна не більше 16-18%, але краще це робити при повній стиглості. Візуальні ознаки для початку обмолоту такі: ламкість колосся ще незначна, остюки достигли, але ламаються тільки при обмолоті.
Таблиця 4 - Строки достигання зерновихпорівняно з озимим ячменем
Культура
|
Порівняльні строки
настання фази повної
стиглості відносно до
озимого ячменю
|
Тривалість
оптимального строку
збирання, днів
|
Озимий ячмінь
Озима пшениця
Озиме жито
Ярий ячмінь
Яра пшениця
Овес
|
Найшвидше серед зернових І групи
через 8-12 днів
через 14-16 днів
через 12-14 днів
через 10-20 дні
через 22-24 дні
|
3-4
10-12
7-8
8-10
10-12
8-12
|
Посівні площі озимого ячменю невеликі, тому його збирають способом прямого комбайнування. І тільки посіви з великою кількістю підгонів доцільно збирати роздільно.
Раціонально використати збиральну техніку і зменшити втрати зерна можна, якщо висівати зернові культури, що мають різні строки достигання (табл. 4). Так, різниця між настанням повної фази стиглості озимого ячменю і ярої пшениці орієнтовно становить три тижні, що дозволяє розтягнути строки збирання на довший період. Якщо ж висівати тільки озиму пшеницю і ярий ячмінь, строки достигання яких майже співпадають, втрати від перестою хлібів можуть зростати.
Крім того, після озимого ячменю можна висівати на сидеральне добриво люпин. При сівбі 10-20 липня коренева система люпину жовтого проникає в ґрунт на таку ж глибину (3,0-3,5 м), як при весняній сівбі. Урожайність зеленої маси на таких літніх посівах досягає 300-500 ц/га.