Озимий ячмінь, як і жито, важче збирається комбайнами, ніж ярий ячмінь чи озима пшениця. Збирання ускладнюється ламкістю колосся, схильністю до вилягання, коротким оптимальним строком обмолоту.
Озимий ячмінь достигає найшвидше серед зернових І групи (табл. 4). Урожай починають збирати при вологості зерна не більше 16-18%, але краще це робити при повній стиглості. Візуальні ознаки для початку обмолоту такі: ламкість колосся ще незначна, остюки достигли, але ламаються тільки при обмолоті.
 
Таблиця 4 - Строки достигання зерновихпорівняно з озимим ячменем
Культура
Порівняльні строки
настання фази повної
стиглості відносно до
озимого ячменю
Тривалість
оптимального строку
збирання, днів
Озимий ячмінь
 
Озима пшениця
Озиме жито
Ярий ячмінь
Яра пшениця
Овес
Найшвидше серед зернових І групи
 
через 8-12 днів
через 14-16 днів
через 12-14 днів
через 10-20 дні
через 22-24 дні
3-4
 
10-12
7-8
8-10
10-12
8-12
 
Посівні площі озимого ячменю невеликі, тому його збирають способом прямого комбайнування. І тільки посіви з великою кількістю підгонів доцільно збирати роздільно.
Раціонально використати збиральну техніку і зменшити втрати зерна можна, якщо висівати зернові культури, що мають різні строки достигання (табл. 4). Так, різниця між настанням повної фази стиглості озимого ячменю і ярої пшениці орієнтовно становить три тижні, що дозволяє розтягнути строки збирання на довший період. Якщо ж висівати тільки озиму пшеницю і ярий ячмінь, строки достигання яких майже співпадають, втрати від перестою хлібів можуть зростати.
Крім того, після озимого ячменю можна висівати на сидеральне добриво люпин. При сівбі 10-20 липня коренева система люпину жовтого проникає в ґрунт на таку ж глибину (3,0-3,5 м), як при весняній сівбі. Урожайність зеленої маси на таких літніх посівах досягає 300-500 ц/га.