6. Догляд за посівами та збирання люпину

Догляд.
Під передпосівну культивацію для боротьби з бур'янами вносять гербіциди трефлан 480 (2,0-5 кг/га) або трифлурекс (4,0-5,0 кг/га) з негайним загортанням.
Після сівби люпину при сухій погоді поле коткують гладкими котками в агрегаті з легкими боронами. Для знищення бур'янів у фазі білої ниточки проводять досходове боронування, яке особливо ефективне в холодну весну, коли поява сходів затягується. У фазі 2 - 4 справжніх листків, коли рослини добре вкореняться, застосовують післясходове боронування в полуденні години, коли спадає тургор рослин.
На широкорядних і стрічкових посівах 2-3 рази за вегетацію розпушують міжряддя. Перший міжрядний обробіток проводять після боронування по сходах на глибину 10 - 12 см, другий - через 12 - 15 днів на глибину 5 - 6 см, третій - у фазі бутонізації на глибину 6 - 8 см.
У фазі бутонізації для захисту рослин від кореневих гнилей і люпинового довгоносика посіви люпину обробляють інсектофунгіцидною сумішшю.
 
Збирання.
Люпин на зерно дозріває нерівномірно - спочатку на центральних, пізніше на бічних китицях. Боби після дозрівання розтріскуються і можуть бути значні втрати насіння внаслідок його обсипання. Люпин синій обсипається менше, ніж жовтий. Для прискорення достигання на посівах люпину застосовують десикацію.
Посіви, на яких проводилась десикація збирають прямим комбайнуванням. Роздільним способом збирають забур'янені посіви, на яких не проводилась десикація при побурінні на рослинах 70-75% бобів. Люпин скошують жатками ЖБР-4,2А, ЖБС-5 у валки, після підсихання яких підбирають і обмолочують зерновими комбайнами з частотою обертів барабана 700-800 об/хв при вологості стулок бобів 13-16% і 800-1100 об./хв при вологості їх 16-19%.
Насіння очищають на машинах ОСВ-25, ЗВС-20А, підсушують на зерносушарках при температурі 20-25°С до вологості 14-15% і засипають на зберігання в засіки шаром не більше 1,5 м.