1. Значення, історія та поширення кунжуту

Значення
Насіння кунжуту містить 50-65% слабковисихаючої олії, 16-22% білка, 13-19% вуглеводів. Кунжутова (сезамова) олія, отримана холодним пресуванням, світло-жовта без запаху, дуже смачна і прирівнюється за якістю до оливкової. її використовують у кондитерській, консервній, парфумерній промисловостях, в медицині, це цінний продукт харчування. Олія, добута гарячим пресуванням використовується у миловарній промисловості, як мастило, для виготовлення копіювального паперу. При спалюванні кунжутової олії утворюється сажа, з якої виготовляють високоякісну туш.
З насіння кунжуту, очищеного від оболонки, виготовляють високоякісну халву. Цілим насінням посипають хлібні вироби (булки, бублики). Макуха кунжута містить до 40% білка, з неї виготовляють халву, цукерки, кондитерське борошно, а також згодовують худобі. У 100 кг макухи міститься 132 к.о. У квітках і вегетативній масі кунжуту є ароматичні речовини, які використовуються для одержання духів.
 
Історія та поширення
Батьківщиною кунжуту за даними одних авторів є Африка, інших - Індія. Це одна з найстаріших культурних рослин. Тепер він широко культивується в Індії, Китаї, Пакистані, Японії, країнах Африки, Мексиці і на півдні Європи. Загальна світова площа становить близько 6 млн. га.
В Україні кунжут вирощували вже у XVIII столітті. Сприятливі умови для кунжуту є на Півдні України в Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій та інших областях.
Урожайність насіння кунжуту 12-15 ц/га, може досягати 20-25 ц/га.