2. Збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю

Збори учасників є вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників. Представники учасників можуть бути постійними або призначеними на певний строк. Учасник вправі в будь-який час замінити свого представника у зборах учасників, сповістивши про це інших учасників.
Учасники товариства з обмеженою відповідальністю вправі передати свої повноваження на зборах іншому учаснику або представникові іншого учасника товариства. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному фонді. Збори учасників товариства обирають голову товариства.
 
До компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю належить:
-     визначення основних напрямів діяльності товариства і за­твердження його планів та звітів про їх виконання;
-     внесення змін до статуту товариства;
-     обрання та відкликання членів виконавчого органу та реві­зійної комісії;
-     затвердження річних результатів діяльності товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів), визначення порядку покриття збитків;
-     створення, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження їх статутів та положень;
-     винесення рішень про притягнення до майнової відповідаль­ності посадових осіб органів управління товариства;
-     затвердження правил процедури та інших внутрішніх до­кументів товариства, визначення організаційної структури товариства;
-     визначення умов оплати праці посадових осіб товариства, його дочірніх підприємств, філій та представництв;
-     затвердження договорів (угод), укладених на суму, що пере­вищує вказану в статуті товариства;
-     прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквіда­ційного балансу;
-     встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових вкладів;
-     вирішення питання про придбання товариством частки учас­ника;
-     виключення учасника з товариства.
З питань, зазначених у перших двох пунктах, а також при ви­рішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства.
По решті питань рішення приймаються простою більшістю голосів.
 
Проведення зборів учасників та підготовка до них
Збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукуп­ності більш як 60 відсотками голосів.
Брати участь у зборах з правом дорадчого голосу можуть члени виконавчих органів, які не є учасниками товариства. Учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів.
Будь-який з учасників товариства з обмеженою відповідальністю вправі вимагати розгляду питання на зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів.
У випадках, передбачених установчими документами або затвердженими товариством правилами процедури, допускається прийняття рішення методом опитування. У цьому випадку проект рішення або питання для голосування надсилаються учасникам, які повинні у письмовій формі сповістити по них свою думку. Протягом 10 днів з моменту одержання повідомлення від останнього учасника голосування всі вони повинні бути проінформовані головою про прийняте рішення.
Голова зборів товариства організує ведення протоколу. На ви­могу учасників товариства в будь-який час їм повинна бути надана книга протоколів або засвідчені витяги з цієї книги.
 
Скликання зборів учасників
Збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами.
Позачергові збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншо­му випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема якщо виникає загроза значного скорочення статутного фонду.
Збори учасників товариства повинні скликатися також на ви­могу виконавчого органу.
Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотків голосів, мають право вимагати скликання позачергових зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосу­ється діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова това­риства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати збори учасників.
 
Повідомлення про проведення загальних зборів учасників
Про проведення загальних зборів товариства учасники повідо­мляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення пови­нно бути зроблено не менш як за ЗО днів до скликання загальних зборів. Будь-який з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на зборах учасників за умови, що воно було ним поставлене не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними у по­рядок денний зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, при­сутніх на зборах.