10. Особливості вирощування картоплі на чіпси

Для одержання чіпсів високої якості необхідно, щоб бульби відповідали певним вимогам щодо розміру, форми, щільності, глибини заглиблення вічок, вмісту сухої речовини, редукованих цукрів (табл. 4).
Так встановлено, що бульби з вищою об'ємною масою дають більший вихід чіпсів при меншій витраті олії. Для виробництва 1 кг чіпсів потрібно 4-5 кг картоплі.
Для збільшення виходу чіпсів вміст сухої речовини повинен бути якомога вищим, не менше 20%.
Вміст редукованих цукрів вище допустимої норми викликає потемніння м'якуша при смаженні.
Кращі сорти, що відповідають основним характеристикам для виготовлення чіпсів - це Зарево, Дзвін, Фантазія, Сатурна, Карлетта, Леді Розета. Для виробництва чіпсів використовують сорти, які мають гармонійне поєднання зазначених вище властивостей.
 
Таблиця 4 - Вимоги до бульб для виготовлення чіпсів
Діаметр, мм
Форма
Питома вага, г/см3
Заглиблення
вічок,
мм
Вміст сухої речовини,
%
Вміст
редукованих
цукрів, %
сирої маси
Вміст крохмалю,
%
40-65
кругла або овально-крутла
1,080-1,105
<1,7
20-25
<0,25
>І5
 
Агротехніка вирощування картоплі для виробництва чіпсів має деякі особливості. Вони зумовлені високими вимогами до якості бульб. Бульби не повинні бути пошкоджені шкідниками (дротяник, личинка травневого хруща, медведки), хворобами (фітофтора, мокра, суха кільцева гниль, плямистість), механічно (при збиран­ні, транспортуванні).
Тому обов'язковою умовою агротехніки є вибір такого попередника у сівозміні, що запобігає розвитку хвороб та шкідників. Найкращими попередниками для чіпсової картоплі є озимі зернові (жито, пшениця). Після цих культур поле рано звільняється, що дає змогу провести боротьбу з бур'янами, нагромадити в ґрунті поживні речовини.
Ефективним є вирощування сидеральних культур. Післяжнивні посіви редьки олійної, гірчиці білої, суріпиці, ріпаку дають 100-200 ц/га і більше зеленої маси, яку необхідно приорати у жовтні. Це покращує структуру ґрунту, сприяє знищенню нематоди та ін.
Система удобрення чіпсової картоплі майже не відрізняється від удобрення при вирощуванні продовольчої картоплі. Проте є більш жорсткі вимоги до вмісту хлору в мінеральних добривах (калійна сіль, хлористий калій). Потрібно використовувати калімагнезію.
Особливе значення мають органічні добрива, так як при внесенні тільки мінеральних добрив знижується вміст сухої речовини, а використання органіки нормалізує вміст сухих речовин.
Обов'язковим для одержання якісної чіпсової картоплі є внесення мікроелементів. Для підвищення крохмалистості бульб проводять позакореневе підживлення 1-2% водним розчином сульфату марганцю (400 л/га), а щоб запобігти ураженню бульб паршею, необхідно внести позакоренево 1-1,5% водний розчин борної кислоти (400 л/га).
Садивний матеріал обов'язково повинен бути протруєний. Якщо є небезпека ураження бульб ґрунтовими шкідниками, обов'язково протруйник повинен мати також інсектицидну дію.
Садіння бульб повинно проводитись в оптимальні строки. При передчасному садінні частина висаджених бульб загниває, паростки уражуються ризоктонією. На висаджених бульбах можуть утворюватися дітки.
Садіння в перезволожений, непрогрітий ґрунт - головна причина зрідження сходів. При недостатній густоті сходів збільшиться фракція бульб діаметром понад 65 мм, що є небажаним для виробництва чіпсів. Тому чіпсову картоплю потрібно садити не раніше, ніж коли температура ґрунту на глибині 10 см досягне 8°С.
Густота садіння повинна бути диференційованою залежно від стеблеутворючої здатності сорту. Мінімальна кількість стебел на 1 га повинна становити 200 тис. Догляд за насадженнями загальноприйнятий. Є підвищені вимоги до рівня забур'яненості. Не допускається запирієння насаджень, так як пирій пошкоджує бульби, що є недопустимо для чіпсової картоплі.
Більшість чіпсових сортів є не фітофторостійкими. Тому захист від хвороб потрібно проводити кожні 10-12 днів від початку появи грибкових хвороб.
Перед збиранням обов'язковим є знищення бадилля подрібнювачем або хімічним способом (реглон 2-2,5 л/га, хлорат магнію 25-30 кг/га). Після цього залишають бульби на 5-6 днів для дозрівання. Збирають бульби за температури ґрунту не нижче 8°С. Це обумовлюється тим, що за температури нижче 8°С зростає вміст редукованих цукрів.
При збиранні та перевезенні бульб треба запобігати їх травмуванню. Дуже важливо, щоб під час збирання бульби не пошкоджувались механічно, не обдирати шкірку. Якщо нехтувати цими вимогами, значно збільшується частка втрат урожаю внаслідок передчасного загнивання.
Оскільки температура зберігання чіпсової картоплі (8°С) дещо вища, ніж продовольчої (2-6°С), то закладання пошкоджених бульб на зберігання не допускається. Взагалі чіпсову картоплю можна закладати на зберігання тільки в спеціальних картоплесховищах, обладнаних комп'ютерним контролем режиму температури (8°С) та вологості (80-90%).