Коноплі вирощують для одержання насіння і волокна, або тільки для одержання волокна (зеленець). При збиранні конопель на зеленець є можливість одночасно збирати плоскінь і матірку, тому можна сіяти дводомні сорти. Зібрати урожай насіння і волокна механізованим способом можна лише в однодомних конопель.
Кращим строком збирання коноплі на зеленець є період від початку до масового цвітіння плосконі, коли показники якості волокна плосконі і матірки відрізняються найменше.
Трудомісткий процес механічного очісування листків можна замінити дефоліацією.
Скошують коноплі жатками ЖСК-2,1, ЖК-2,1 і розстеляють для підсихання. За допомогою підбирача ПКВ-1 стрічки підбирають, зв'язують у снопи і формують паки, які відвозять на коноплепереробні заводи у вигляді соломи чи трести.
При вирощуванні коноплі на волокно і насіння дводомні коноплі збирають у два прийоми. Спочатку вручну вибирають плоскінь, а через 30-40 днів - матірку.
Насіння коноплі здатне достигати після збирання, що дозволяє збирати однодомні рослини комбайнами при достиганні 75% насіння у суцвіттях. При достиганні 50-60% насіння - урожай збирають роздільним способом. При запізненні із збиранням осипається насіння, знижується якість волокна.
Перед комбайновим збиранням доцільно провести десикацію (підсушування суцвіть).
Коноплезбиральний комбайн ККП-1,8 зрізує стебла, очісує суцвіття і відділяє насіння від полови, зв'язує обмолочені стебла в снопи. При збиранні комбайном втрати нас ння зменшуються на 20-40%.
За роздільного збирання спочатку зрізують стебла і вяжуть їх у снопи за допомогою коноплежаток ЖК-2,1 або ЖСК-2,1. Обмолочують снопи коноплемолотаркою МЛК-4,5А.
Коноплі можна реалізовувати у вигляді соломи. Для одержаня трести їх вимочують у ставках, озерах, річках, у спеціальних водоймах. При літньому мочінні у воді температурою 18-20°С необхідно 7-8 днів, при осінньому - у холоднішій воді (10-12°С) тривалість мочіння зростає до 15-18 днів. Якщо температура води знижується до 6-7°С, бактерії не розвиваються, пектинові речовини не руйнуються і процес мочіння припиняється.
Внаслідок мочіння волокнисті пучки повинні легко від'єднуватися від костриці. Тресту висушують, частково відділяють кострицю на коноплем'ялці МЛКУ-6; на тіпальній машині ПТМ-1 відділяють довге волокно від трести; на куделеприготувачі з відходів тіпання одержують придатне для прядіння коротке волокно.
Якість довгого тіпаного волокна визначається його номером (від 4 до 10).