4.3.2. Внесення добрив під картоплю

Картопля добре реагує на внесення добрив, особливо органічних. Найпоширеніше органічне добриво - гній. Його краще внести восени під оранку. Оптимальна норма 50 т/га. Підвищення норми до 60-80 т/га не завжди відповідає адекватному зростанню врожайності, крім того погіршується якість бульб, зокрема їх крохмалистість. Весняне внесення гною менш ефективне. Рідкий гній (100-120 т/га) найкраще вносити після жнив на подрібнену солому, придисковувати і висівати сидерати. Чим раніше органічні добрива зароблені в ґрунт, тим швидше і повніше будуть використані поживні речовини для весняно-літнього росту і формування бульб.
Урожаєм 200 ц/га бульб виноситься N100P40K120Mg25, тому потрібно вносити більше калію, засвоєння якого картоплею порівняно вище. Краще співвідношення азоту, фосфору, калію і магнію -N:P:K:Mg= 1,1: 1,0: 1,5 : 0,5.
У системі удобрення картоплі передбачається сумісне внесення органічних і мінеральних добрив. Рекомендовані норми мінеральних добрив на родючих (чорноземах) ґрунтах -N70-90 P60-90 K80-120 Mg30-45- На бідніших грунтах норму добрив збільшують до N90-120P90-120K120-150Mg45-60.
Фосфорні, калійні і магнієві добрива вносять восени під оранку, азотні під весняну культивацію. Надмірні норми азоту можуть призвести до нагромадження нітратів у бульбах. Щоб цього не допустити, краще з азотних добрив використовувати сечовину (карбамід - CO(NH7)2). CO використовується в процесі фотосинтезу, a NH9 не дає нітратів.
Нітрати нагромаджуються з N03, що є в аміачній селітрі. Рекомендується вносити під картоплю сульфат амонію, який знижує ураження паршею. Під картоплю вносять також азотні добрива у вигляді кальцієвої або калійної селітри.
Внесення 1 ц аміачної селітри продовжує період вегетації на 5-7 днів, кожні 10 т гною - на 1 день. Це необхідно враховувати, особливо при вирощуванні ранньостиглих сортів.
З калійних добрив краще вносити калімагнезію. Крім калію (28%), в ній є 8% магнію, який необхідний для формування високого урожаю бульб. Хлорвмісні добрива (калійна сіль, каїніт та ін.) знижують вміст крохмалю і смакові якості, затримують фотосинтез, підвищують вміст нітратів, тому використовувати їх під картоплю не бажано.
Якщо з осені мінеральні добрива не вносилися, навесні застосовують складні добрива - нітроамофоска (N Р К ) та ін.