Підготовка насіння, сорти.
Для сівби використовують кондиційне насіння, схожість якого не нижче 85%, чистота не менше 98%). Посівні якості насіння гібридів першого покоління визначають за нормами ДСТУ 2240-93 (табл. 10.4). Маса 1000 насінин для сортів 80-90 г, для гібридів не менше 50 г. Перед сівбою насін­ня протруюють для захисту від хвороб та шкідників (табл. 10.5).
 
Таблиця 4 - Посівні якості насіння гібридів соняшнику
Показник
 
Чистота, не менше
98%
Наявність лущеного насіння, не більше
3%
Кількість насіння інших рослин на 1 кг, не більше
10 шт.
у тому числі насіння бур'янів, не більше
5 шт.
Схожість, не менше
85%
Вологість, не більше
10%
 
В Україні зареєстровано понад 90 сортів і гібридів.
Гібриди мають низку переваг перед сортами. Вони забезпечують на 10-30% вищу врожайність. їх рослини вирівняніші за фазами розвитку, що зменшує втрати та підвищує продуктивність посівів під час збирання. Внаслідок дружнього достигання насіння не потребує досушування, краще зберігається без зниження якості олії. Гібриди мають меншу вегетативну масу, що скорочує енергозатрати і час на збирання, а також підготовку ґрунту під наступну культуру.
 
Спосіб сівби.
Сіють соняшник пунктирним способом з шириною міжрядь 70 см сівалками точного висіву СПЧ-6М; СУПН-8, УПС-12, Оптіма, СУПН-6А, СУПН-12, Джон Дір 1760 та ін. При звичайному широкорядному способі сівби розподіл насіння в рядку не контролюється, а при пунктирному способі насіння розміщується рівномірно, через більші чи менші інтервали, згідно встановленої норми висіву. Відстань між рослинами в рядку має рівномірно становити від 41-36 см (35-40 тис./га) до 16-14 см (90-100 тис./га).
Швидкість руху агрегату під час сівби - 5 км/год.
 
Глибина сівби.
Найдружніші сходи соняшника з'являються при загортанні насіння у вологий шар ґрунту на глибину 6-8 см (у сортів). Глибше загортання на (8-10 см) є виправданим лише за недостатньої вологості верхнього шару ґрунту, зазвичай - у разі запізнення з сівбою.
Насіння гібридів дещо дрібніше, тому загортають його мілкіше - 3-5 см. Загортання глибше 6 см призводить до зниження польової схожості. На важких вологих ґрунтах теж сіють лише на глибину 4—5 см.
Важливо дотримуватись рівномірності загортання насіння на однакову глибину, на однаковій відстані одне від одного, що дозволяє одержати дружні, вирівняні сходи і рівновеликий розвиток рослин в агрофітоценозі впродовж вегетації.
 
Норма висіву.
Основною умовою одержання високого врожаю соняшнику є дотримання рекомендованої густоти стояння рослин перед збиранням. Вона становить 40-80 тис. рослин на 1 ґа.
Методика підрахунку густоти стояння рослин на 1 га наступна:
а) 1 га = 10000 м2:0,7 м (ширина міжрядь) = 14286 м ~ 14,3 тис. м;
б) у найтиповішому рядку підраховують кількість рослин на відстані14,3. Кількість рослин на 14,3 м відповідатиме тисячам рослин на 1 га.
Необхідно враховувати, що польова схожість насіння менша за лабораторну на 20-25%, а під час боронування по сходах гине приблизно 10% рослин. Тому страхова надбавка до норми має становити орієнтовно 30-40%.
 
Таблиця 5 - Орієнтовна густота стояння рослин
соняшнику на час збирання в основних
ґрунтово-кліматичних зонах України
Зона та ґрунт
Кількість рослин, тис. шт./га
Північний зволоженій Степ та Лісостеп - малопотужні чорноземи та супіщані грунти
40-45
Зволожений Лісостеп та прилеглі степові райони - чорноземи
55-60
Степ - лужні та слаболужні чорноземи
50-55
Напівпосушливий Степ - звичайні та карбонатні чорноземи
40-45
Посушливий Степ - південні чорноземи і темно-каштанові ґрунти
35-40
 
У посушливих умовах норму висіву знижують. У Степу висівають 40-80 тис. насінин на 1 га, на поливних землях більше - 80-100 тис./га. Для ранньостиглих і низькорослих сортів і гібридів застосовують теж більшу норму висіву-до 80 тис. насінин на 1 га. За таких норм на 1 м рядка при міжряддях 70 см висівають від 2,8 насінин (40 тис./га) до 7,0 насінин (100 тис./га). Масова норма становить 3,5-8 кг/га. Для середньоранніх гібридів оптимальна густота стояння рослин перед збиранням повинна бути: у Південному Степу 35-40 тис. га, у Північному Степу 50-55 тис./га, у Лісостепу 55-60 тис./га. Страхова надбавка до передзбиральної густоти складає на гербіцидному фоні 20-35%, без гербіцидів - 50-60%.
 
Строки сівби.
Оптимальний строк сівби високоолійних сортів і гібридів з урахуванням їхніх фізіолого-біологічних особливостей настає у той період, коли середньодобова стійка температура на глибині загортання насіння досягає 10-12°С. Сівба в цей строк дає можливість одержувати дружні сходи на 9-12 день.
Можливими строками сівби соняшника може бути період від 5 квітня до 10 травня. Як ранні, так і пізні строки сівби спричиняють небажані результати. За ранньої сівби період до появи сходів розтягується на 3-4 тижні, сходи бувають недружними, зрідженими. При пізній сівбі верхній шар ґрунту часто висушений, що теж впливає негативно на схожість.
В окремих випадках, коли весна пізня, сіють і за температури ґрунту 6-8°С. Перевагу раннім строкам сівби (одночасно з ранніми ярими культурами) віддають у Північному Лісостепу. Це пояснюється тим, що при пізньому строку сівби в умовах достатнього зволоження посилюється розвиток вегетативної маси на шкоду генеративним органам. Проте на забур'янених полях, ранні строки сівби можливі лише при хімічному способі боротьби з бур'янами.