Важливим резервом підвищення врожайності озимої пшениці є боротьба з бур'янами. За сильної забур'яненості посівів озимої пшениці урожайність зерна зменшується на 25-30% і більше. Зниження врожаю зерна та його якості відбувається внаслідок конкуренції між бур'янами і культурними рослинами за воду, світло, поживні речовини.
За високої агротехніки вирощування озима пшениця ще восени добре кущиться, перешкоджаючи розвитку бур'янів. Після сприятливої перезимівлі вона рано навесні починає інтенсивний розвиток і закриває своїм стеблостоєм всю поверхню ґрунту, пригнічуючи сходи бур'янів. Це дозволяє віднести озиму пшеницю до групи культур, які меншою мірою забур'янюють поле і не призводять до нагромадження насіння бур'янів у ґрунті.
З іншого боку, тривале перебування цієї культури у фазі осіннього і весняного кущіння (до двох місяців), коли ріст рослини у висоту є мінімальним, створює добрі умови для випереджаючого розвитку бур'янів. Це спостерігається за несприятливих умов росту, на дуже забур'янених полях та на зріджених посівах.
До найбільш злісних бур'янів озимої пшениці належать ті, біологічний цикл розвитку яких збігається з розвитком рослин озимої пшениці. Це перш за все озимі та зимуючі бур'яни.
В Україні завжди є загроза сильного забур'янення посівів озимої пшениці. Переважна більшість орних земель в Україні забур'янена багаторічними видами бур'янів, які характеризуються особливо високим рівнем шкідливості. Це пирій повзучий (ElytrigiarepensL, синонім AgropyrumrepensL), осот рожевий (CirsiumarvenseL), осот жовтий, польовий (SonchusarvensisL), берізка польова (Convolvulusarvensis); у Степу поширюються гірчак степовий (AcroptilonrepensL), гумай (SorghumhalepenseL). Ще складніша ситуація з малорічними видами бур'янів. Запаси їх насіння в орному шарі ґрунту (0-30 см), за даними О.О.Іващенка, зросли до 1,14 млрд шт./га у Степу і до 1,47 млрд шт./га у Лісостепу.
Орієнтовні втрати врожаю за наявності лише одного бур'яну на 1 м2 у посівах озимої пшениці становлять:
берізка польова - 0,25 ц/га;
лобода біла - 0,27 ц/га;
метлюг польовий -0,19 ц/га;
осот рожевий - 0,68 ц/га;
пирій повзучий - 0,55 ц/га;
підмаренник чіпкий - 0,20 ц/га.
Часто ефективність агротехнічних заходів боротьби з бур'янами низька внаслідок несвоєчасного і неякісного їх проведення. Якщо під час весняного обстеження на 1 м2 поля виявлено більше 10-15 однорічних або 2-3 багаторічних бур'янів, виникає потреба у застосуванні гербіцидів.
Оскільки бур'яни найбільш чутливі до гербіцидів у ранньому віці, боротьбу з ними хімічним методом розпочинають якомога швидше - у фазі повного кущіння зернових. На полях, де озимі не розкущились, деякі гербіциди застосовувати рано, бо вони можуть негативно вплинути наріст пшениці. При обробітку рослин у фазі виходу в трубку, може спостерігатись сповільнення їх розвитку.