4. Біологічні особливості конопель

Вимоги до температури
Коноплі - культура помірно вимоглива до тепла.Насіння здатне проростати при температурі 1-2°С, але дружні сходи одержують при підвищенні температури до 10°С. Сходи легко переносять приморозки до мінус 3-6°С, дорослі рослини (після фази бутонізації) гинуть при незначних приморозках. Зниження температури до 11-12°С затримує ріст рослин і призводить до зменшення врожайності. Оптимальна температура під час вегетації коноплі 18-20"С з підвищенням до 25"С у фазі бутонізації під час інтенсивного росту у висоту, коли рослини можуть мати 10-12 см і більше добового приросту.
 
Вимоги до вологи
Коноплі - вологолюбна рослина. На створення одиниці врожаю коноплі витрачають води в 3 рази більше, ніж просо, в 2,5 рази більше ніж кукурудза, в 2 рази більше ніж овес, жито, пшениця. Коефіцієнт транспірації коливається в межах 300-1200. Найбільше води (65-75%) рослини витрачають за порівняно короткий період від бутонізації до закінчення цвітіння, коли інтесивно нагромаджуються сухі речовини і волокно. Добра забезпеченість вологою в ці фази росту сприяє формуванню високого врожаю якісного волокна.
Оптимальна вологість грунту - 60-80%. Надмірного зволоження коноплі не витримують. При вологості грунту більше 80% від повної вологоємкості, насіння зменшує схожість. Грунти з рівнем ґрунтових вод вище 70 см непридатні для коноплі.
 
Вимоги до світла
Коноплі - культура короткого світлового дня.Південні коноплі під впливом довгого дня (12-16 годин на добу) збільшують вегетаційний період на 40-50%, середньоруські - на 20-25%, північні ж сорти на тривалість дня майже не реагують. При зменшенні тривалості освітлення рослини інтенсивніше цвітуть і плодоносять, внаслідок чого врожай насіння збільшується в 1,5-2 рази.
Вегетаційний період у північних конопель - 60-80 днів, середньо-руських - 80-120 днів, південних - 120-160 днів. В Україні вирощують середньоруські і південні коноплі.
 
Вимоги до грунту
Коноплі вимагають родючих грунтів. її розміщують на низинних чорноземах і темно-сірих опідзолених грунтах, а також на заплавних і окультурених торфових. Грунт має бути розпушеним, водопроникним, багатим на органічні речовини. Менш придатні сірі опідзолені і дерново-підзолисті грунти. Кращим для них є суглинкові і супіщані грунти з реакцією грунту в межах рН 6,5-7,4. Не рекомендується вирощувати коноплі на важких глинистих і піщаних кислих грунтах.