4. Догляд за посівами та збирання махорки

Догляд
Зразу ж після сівби поле коткують гладкими котками.
Як тільки позначаться рядки проводять шаровку на глибину 3-4 см. Вдруге розпушують міжряддя через 8-10 днів га глибину 5-6 см, одночасно проривають сіянку. Для полегшення проривки проводять букетування (довжина букетів 30 см, довжина вирізу 20 см).
Впродовж вегетації міжряддя розпушують 3-4 рази. У дощову погоду глибину розпушувань збільшують до 8-10 см, а в посушливу - зменшують до 5-6 см.
При вирощуванні розсадним способом догляд аналогічний тому, що застосовується на тютюні.
Для захисту рослин від ураження совками, попелицею, трипсами посіви махорки обприскують інсектицидом золон (1,6-2,0 л/га).
 
Збирання
Махорку збирають за один прийом цілими рослинами у фазі технічної стиглості листків середнього ярусу. її визначають за такими ознаками: листя стає щільним і звисає донизу, частково втрачається хлорофіл, свідченням чого є світлі плями, пластинка листка стає дуже крихкою і при незначному згинанні ламається.
Махорка на час стиглості містить у собі дуже багато води - 86-88 %. Зменшити тривалість сушіння на 10-12 днів можна, якщо за 3-4 дні до збирання розколоти стебла ножем. Зрубані рослини декілька годин прив'ялюють у полі і перевозять до сушильних приміщень, де складають шарами заввишки 50-70 см і завширшки в дві рослини (листям до середини і стеблами назовні). У шарах рослини швидко розігріваються і при температурі 35-40 °С томління проходить за 12-24 години. Після томління рослини розвішують для сушіння. Сушіння закінчують, коли сировина досягає вологості 18-20 %. Триває цей процес при нормальних погодних умовах 25-30 днів.