3. Попередники та обробіток грунту під просо

Попередники.
Просо дуже вимогливе до попередників, що обумовлено, насамперед, дуже повільним ростом до фази кущення і пригніченням бур'янами. Розміщувати його в сівозміні слід на полях добре забезпечених вологою і чистих від бур'янів. Кращими для проса попередниками є озимі культури, багаторічні трави, зернобобові, картопля, цукрові буряки. Не слід сіяти просо після суданської трави, ячменю, соняшнику і кукурудзи. Кукурудза і просо пошкоджуються спільним шкідником - кукурудзяним метеликом.
 
Обробіток ґрунту.
Обробіток ґрунту повинен бути спрямований на боротьбу з бур'янами і на збереження в ґрунті вологи. Після зернових і зернобобових культур зяблевий обробіток розпочинають з лущення стерні дисковими лущильниками (ЛДГ-10, ЛДГ-15) на глибину 6 - 8 см. Поля, забур'янені кореневищними бур'янами (пирій) лущать у двох протилежних напрямках на глибину залягання кореневищ (10-12 см). При засміченості поля коренепаростковими бур'янами (осот, березка польова) лущення проводять двічі: перше -дисковими лущильниками на глибину 6 - 8 см, друге – лемішними (ППЛ-10-25) на глибину 12-15 см. Поля, на яких вирощувались цукрові буряки і картопля, якщо вони не забур'янені, не лущать. Поля після кукурудзи і багаторічних трав дискують у двох напрямках дисковими боронами БДТ-7, БДТ-10 на глибину 12-14 см.
Для боротьби з бур'янами, за допомогою наступних культивацій, оранку слід проводити в ранні строки - в кінці серпня, на початку вересня. Орють плугами з передплужниками ПЛН-5-35 або ПЛН-6-35 на глибину 25-27 см чорноземні і на 20-22 см інші ґрунти. Дерново-підзолисті ґрунти орють на глибину орного шару. У південних районах, де можлива вітрова ерозія ґрунтів, при вирощуванні проса після стерньових попередників застосовують плоскорізний обробіток. Поля послідовно обробляють голчастими боронами БИГ-3, культиваторами КПЕ-3,8А та плоскорізами-глибокорозрихлювачами КПГ-250, ПГ-3-5 на глибину 20-22 см.
Узимку на зораних полях проводять снігозатримання, яке є важливим джерелом нагромадження вологи. Ґрунт під снігом промерзає на меншу глибину, навесні раніше відтає і краще вбирає талі води.
Передпосівний обробіток починається із ранньовесняного боронування боронами БЗТС-1,0 або боронування з одночасним шлейфуванням. Проводять також дві культивації: першу - одночасно з сівбою ранніх зернових культур на глибину 8 - 1 0 см в агрегаті з боронами, другу - перед сівбою проса на глибину загортання насіння (5-6 см) з одночасним коткуванням котками ЗККШ-6, яке сприяє підтягуванню вологи в посівний шар ґрунту. На легких ґрунтах замість першої культивації, щоб не пересушувати ґрунт, краще провести 2 - 3 боронування. Під передпосівну культивацію, для зменшення забур'яненості поля, вносять гербіцид пропазин (3-6 кг/га).