2. Технологія вирощування стевії

Розмноження рослин
Стевія - рослина висотою 60-80 см, подібна дом'яти. У природніх умовах розмножується насінням, яке можна одержати лише в певних кліматичних умовах. Насіння перед висіванням намочують впродовж 60-90 хв. в теплій воді (55-60°С). Грунт після висіву щоденно поливають і захищають від прямих сонячних променів. Температура грунту повинна бути в межах 20-25°С, вологість 80-85%. Проростає насіння на 8-10-й день. При температурі менше 15°С і більше 35°С насіння не проростає. Через 60-70 днів на рослинах формується 4-6 листків і їх можна висаджувати на постійне місце.
Більш поширеним способом розмноження є зелене черенкування. Зрізають верхівки пагонів і створюють їм відповідні умови для вкорінення. Черенки заготовляють від маточних рослин. З однієї рослини можна одержати від 50 до 2000 зелених черенків. Можна розмножувати також поділом куща.
У теплицях стевію можна вирощувати круглорічно впродовж декількох років на одному місці, збираючи врожай після кожного відростання зеленої маси. У побудованих на території Тернопільської області та Криму тепличних комплексах щороку вирощується 11 млн. штук розсади стевії.
В умовах України стевію вирощують як однорічну культуру, висаджуючи щорічно в грунт укорінені черенки. Складність вирощування стевії у відкритому грунті полягає в тому, що корені рослини не витримують зниження температури понад 0°С. Тому на зиму кореневища потрібно викопати. їх чожна зберігати в ящиках у приміщенні, де температура не падає нижче 5-8°С. Грунт в ящиках періодично зволожують, щоб не допустити пересихання.
У плівкових теплицях кореневища висаджують в грунт і накривають сухою соломою. Взимку при різкому похолоданні теплицю необхідно опалювати, щоб температура всередині не зменшувалась нижче +3°С. Черенки, що відростуть при весняному потеплінні, зрізають і висаджують для одержання розсади.
Якщо є можливість, найкраще викопані кореневища висадити в теплицю. За зиму з маточників в умовах теплиці можна зібрати врожай листя, а навесні пагони використати як зелені черенки.
Добре росте стевія на супіщаному, нейтральному грунті.
Розсаду висаджують у відкритий грунт не раніше 15-20 травня, коли мине загроза повернення приморозків. Для садіння використовують саджанці з 5-7 листками. Спосіб садіння 70 х 15 см або 70 х 20 см. Густота стояння рослин 60-100 тис./га. При потребі рослини поливають. Особливо важливо забезпечити оптимальну вологість після висаджування у відкритий грунт.
 
Збирання
Висота рослин перед збиранням має бути 40-80 см. Урожай збирають одноразово у вересні у фазі початку - повного цвітіння, листостебельпу масу висушують. Урожайність зеленої маси стевії 70-100 ц/га, сухого листя - 10-20 ц/га.