Елія гостроголова

Російська назва: 
Вредный остроголовый клоп
Латинська назва: 
Aelia acuminata
 

В Україні поширена повсюдно, однак найбільша її чисельність спостерігається в Лісостепу і Степу. Пошкоджує пшеницю, ячмінь, овес, кормові злакові трави.

Клоп яйцеподібної форми, 7 – 10 мм завдовжки, сіруватожовтого кольору, передньоспинка з втисненнями, гострокутна голова поступово звужується допереду і дещо донизу; на задніх стегнах є по дві малі чорні цяточки, тоді як у елії носатої — одна або їх зовсім немає.
Личинки 1,6 – 6,7 мм завдовжки, покриті короткими, добре помітними волосинками.
Зимують дорослі клопи в тих самих місцях, що й шкідлива черепашка, але вони не відлітають далеко від місць відродження або навіть залишаються там зимувати, як і елія носата. З початком весни живляться на різних рослинах, у тому числі деревних. У травні, на початку колосіння, перелітають на посіви зернових.
Відкладання яєць починається в середині травня і триває до кінця життя клопів, що збігається з фазою закінчення молочної й воскової стиглості пшениці. Тривалість розвитку яйця — 5 – 10, личинок — 45 – 55 діб. Личинки живляться переважно на генеративних частинах рослин пшениці, ячменю та інших зернових.
Наприкінці червня — на початку липня починається їх окрилення, яке досить часто збігається в часі з періодом фази воскової стиглості пшениці. Після окрилення молоді клопи впродовж 10 – 12 діб і більше додатково живляться на посівах пшениці, ячменю, жита та інших зернових культур, а також на диких злаках.
Шкоди завдають дорослі клопи, які перезимували, та їхнє потомство, однак найбільшої — личинки й клопи нового покоління, подібно до шкідливої черепашки та інших хлібних клопів. Завдана шкода стає відчутною при чисельності личинок 8 – 10 екз/м2. На якість урожаю значною мірою впливають пошкодження в період фази молочної стиглості зерна включно до закінчення збирання врожаю.
Заходи захисту  ті самі, що і проти шкідливої черепашки.