Російська назва:
Пилильщик грушевый плодовый
Латинська назва:
Hоplocampa brevis
Тип шкідника:
Трапляється повсюдно. Значної шкоди завдає груші у Закарпатті, Криму та степовій зоні України.
Імаго завдовжки 4 – 5 мм; забарвлення рудуватожовте з легким почорнінням у верхній частині грудей і черевця; птеростигма на прозорих крилах жовтувата. Яйце розміром 0,6 мм, білувате, блискуче. Личинка завдовжки до 10 мм, жовтуватобіла, голова жовтувата з бурою плямою зверху. Лялечка — 6 – 7 мм, біла, в щільному овальному коконі.
Зимують личинки в коконі в ґрунті на глибині 5 – 15 см, окремі особини — до 20 – 25 см. Заляльковуються при прогріванні ґрунту до 7 °С на глибині 10 см, що збігається в часі з початком набрякання бруньок груші. До 20 % личинок, які перезимували, залишаються в діапаузі до наступного року. Через 11 – 14 діб після початку заляльковування виходять імаго — у період відокремлення бутонів груші. Літ дружний і триває 15 – 17 діб. Самці трапляються рідко, у зв’язку з чим спостерігається партеногенез. Із незапліднених яєць розвиваються самки. Упродовж 4 – 6 діб самки живляться нектаром і пилком кісточкових порід і дикої груші, які рано цвітуть. Яйця відкладають у надрізи, зроблені за допомогою яйцекладу в тканині оцвітини, квітколожа, біля основи чашолистків, по одному в бутон. Плодючість — 30 – 40 яєць.
У яєчниках самки, яка щойно вийшла, міститься в середньому 19 яєць. У зв’язку з поступовим дозріванням яєць тривалість їх відкладання розтягується до 10 – 14 діб. Відкладання яєць відбувається чітко у межах фенофази відокремлення і забарвлення бутонів груші. Тому воно починається на ранніх і завершується на пізніх сортах груші. Через 6 – 8 діб відроджуються личинки, які, не виходячи на поверхню, прогризають кільцеподібний хід — міну біля основи чашечки, а після першого линяння проникають у зав’язь плода. У насінній камері личинка з’їдає зачатки насіння і всю серцевину, після чого здійснює ще три переходи з плода в плід. Личинка розвивається 20 – 34 доби, в середньому 26 діб, проходячи за цей період п’ять віків. Завершивши живлення, личинка прогризає вихідний отвір і переходить у ґрунт на коконування, де й залишається до весни наступного року. Генерація однорічна. Пошкоджені плоди обпадають.
Чисельність грушевого плодового пильщика знижують ті самі ентомофаги, що й яблуневого плодового пильщика.
Заходи захисту ті самі, що й для яблуневого плодового пильщика.