перетинчастокрилі — Hymenoptera

 
У значній кількості трапляється на Поліссі та в Лісостепу України, поодинці — у Карпатах. Пошкоджує сосну звичайну, рідше — Веймутова.
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує різні види сосни, однак частіше заселяє сосну звичайну і сосну Банкса.
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує різні види сосни, віддаючи перевагу сосні звичайній і сосні Банкса.
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує ялину, смереку, рідше сосну, модрину.
Самка до 40 мм завдовжки, голова чорна з жовтуватими скронями, вусики жовті, груди чорні, черевце жовте з чорними трьома — шістьма сегментами, закінчується довгим яйцекладом. Самець завдовжки 25 – 30 см, чорний, вусики жовточервоні, черевце рудокоричневе. Яйце розміром до 1 мм, білувате. Личинка — до 40 мм, червоподібна, жовтуватобіла, має три пари рудиментарних ніг; вусики одночленикові; голова округла. Лялечка — до 35 мм, біла, вкрита волосками.
 
Трапляється повсюдно, частіше на Поліссі та в Лісостепу, рідше в Степу і Карпатах. Пошкоджує березу.
Імаго завдовжки до 20 – 29 мм, тіло чорне з буруваточервоним або блідожовтим малюнком; крила прозорі, бурі по зовнішньому краю, ноги бурі. Яйця розміром 2,7 мм, світлозелені. Личинка — до 45 мм, зелена, голова світложовта, уздовж спини проходить чорна смуга. Лялечка білувата, в щільному бочкоподібному коконі, бурого кольору, до 32 мм завдовжки.
 
Трапляється в Лісостепу і Степу. Пошкоджує ясен, рідше бирючину і глід.
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує тополю, осику, рідше вербу.
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує березу, тополю, осику, ясен, вербу, вільху, рідше — дуб, бук.
Самка завдовжки 30 – 40 мм; голова і груди бурочорні, вусики короткі, 14членикові, бурі; черевце циліндричне, жовте, з чорними першим і середнім сегментами; яйцеклад коротший від черевця; крила жовтуваті. Самець завдовжки 18 – 30 мм; тіло чорне, ноги чорні, з різко сплощеними гомілками. Личинка розміром 35 – 45 мм, жовтуватобіла, циліндрична, з трьома парами недорозвинених грудних ніг, з гострим шипиком на кінці тіла.
 
Зона високої шкодочинності — Лісостеп і північний Степ України. Пошкоджує сливу, аличу, абрикос, черешню, вишню, терен.
 
Трапляється повсюдно, більш численний у степових районах. Пошкоджує грушу, яблуню, айву, черешню, абрикос, персик, гранат, кизильник, глід, мушмулу, черемху.
Імаго завдовжки 11 – 14 мм, голова і груди чорні, черевце руде або буруватожовте, ноги жовті; крила прозорі з буруватою перев’яззю під птеростигмою. Яйце розміром 0,5 – 0,6 мм, овальне, жовтувате. Личинка — до 20 мм, оранжева або жовта, з блискучою чорною головою і двома чорними щитками на першому грудному сегменті; черевні ноги відсутні; на кінці черевця — довгі тричленикові церки.