Комірна міль

Російська назва: 
Амбарная моль
Латинська назва: 
Nemapogon granellus
 
Поширена повсюдно. Пошкоджує продукти, що зберігаються: зерно, сухарі, сушені гриби, дині й гарбузи.
Метелик у розмаху крил 9 – 14 мм, передні крила сріблястосірі з темними (коричневими) плямами різної форми; задні крила сірі, з довгою бахромою; голова біляста, вкрита довгими волосками. Яйце жовтуватобіле, овальної форми. Гусениця останнього віку завдовжки до 10 мм, біла або жовтуватобіла; голова від жовтого до інтенсивнокоричневого кольору. Лялечка — 6 – 7 мм, коричнева, з двома короткими шипиками на кінці черевця.
Зимують гусениці останнього віку. Заляльковуються навесні. Стадія лялечки триває 10 – 15 діб. Спарювання імаго відбувається через кілька годин після виходу з лялечки. Яйця відкладають по одному на зерно злаків та інші продукти. Ембріональний розвиток за температури 15 – 18 °С завершується за 10 – 14 діб. Гусениця плете шовковий чохол, що нагадує за формою зернину, і прикріплює його до кількох зернин, якими живиться. При цьому збоку зернини утворюється виїмка неправильної форми. При переході від однієї зернини до іншої гусениця скріплює їх павутиною, створюючи гніздо з 20 – 30 зернин. Гусениця живе в поверхневому шарі насипу зерна, тому наявність гнізд і вистелених шовковими нитками ходів можна легко виявити. Заляльковування відбувається в нещільному коконі в зерні або захищених місцях на стінах сховища (у щілинах, між дошками тощо). За рік розвивається два, на півдні — три покоління, що часто накладаються одне на одне.
Заходи захисту. Дезінсекція й очищення зерносховищ і складських приміщень перед завантаженням зернопродуктів. Очищення зерна, просушування його в зерносушарках або проморожування взимку.