Коренева цикадка

Російська назва: 
Корневая цыкадка
Латинська назва: 
Pentastiridius leporinus
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує буряки, картоплю, капусту, горох, хлібні злаки та інші культури.
Імаго розміром 6 – 9 мм, тіло дорсовентрально сплющене, голова коротка, із заокругленим переднім краєм, передньоспинка коротка, широка; щиток чорний; крила плоско складені, світлосірі, довші від черевця; черевце коротке, сплющене; задні ноги стрибальні. Яйце розміром 0,6 мм, біле, блискуче. Личинка — 7 – 10 мм, світлобура; передня частина тіла дещо темніше забарвлена.
Зимують личинки ІІІ – IV віків у ґрунті на глибині 5 – 20 см. У квітні з настанням тепла відновлюють живлення на коренеплодах буряків, що залишились у ґрунті. Пізніше переходять на корені культур, посіяних після буряків. На початку червня личинки, що досягли V віку, в тріщинах ґрунту перетворюються на імаго. Літають з середини червня до початку серпня і живляться на листках цукрових буряків та інших культур. Пошкоджені місця втрачають колір і мають вигляд білуватих цяток. Цикадки — переносники вірусу мозаїки цукрових буряків. Наприкінці червня — у липні самки відкладають яйця в тріщинах ґрунту на глибині 4 – 10 см. Кожна кладка налічує в середньому 60 – 70 яєць і буває вкрита воскоподібним пушком. Плодючість — до 170 яєць. Через 14 – 16 діб відроджуються личинки, які заселяють коренеплід колоніями по 10 – 20 особин у кожній.
Введення феромонів слини в тканини рослин і висмоктування соків личинками та імаго призводять до затримання росту і розвитку, зменшення врожаю й цукристості коренеплодів; на висадках — до різкого зниження схожості насіння. Живлення триває до настання холодів. Досягнувши III – IV віку, личинки залишаються в ґрунті до весни. За рік розвивається одна генерація. Зниження температури в місці зимівлі до –5 °С спричинює загибель личинок. Холодна і дощова весна також сприяє загибелі значної частини шкідника.
Імаго, личинок і відкладені яйця знищують туруни, клопи з родин Nabidae і Antocoridae, хижі трипси, павуки та інші членистоногі. У черевці цикадок паразитують личинки з родини мух Pipunculidae.
Відмічено понад 12 видів цикадок, що пошкоджують цукрові буряки. Частіше за інших трапляються: жовтувата цикадка — Empoasca flavescens F., жовта цикадка — E. pteridis Dhlb., строката цикадка — Eupteryx atropunctata Goeze., темна цикадка — Laodelphax striatella Fall. та інші види.
Заходи захисту. Дотримання сівозмін. Глибока зяблева оранка. Повне видалення з плантації коренеплодів цукрових буряків. Знищення бур’янів. При пошкодженні цикадкою понад 5 % рослин — обробка інсектицидами посівів цукрових буряків та висадок.