Лепіронія жукоподібна

Російська назва: 
Лепирония жесткокрылая
Латинська назва: 
Lepyronia coleoptrata
 
Трапляється повсюдно. В Криму пошкоджує лаванду та інші ефіроолійні культури.
Імаго розміром 5,1 – 7,8 мм, блідобурого кольору, з темними перетинками на передніх крилах. Яйце 1,6 – 0,4 мм, довгасте, дещо вигнуте, плескате з дорсального та опукле з вентрального боків. Личинка 5,7 – 6,7 мм, в старшому віці на тілі чітко виражені темні плями. Зимують яйця під корою багаторічних пагонів. Личинки відроджуються наприкінці квітня — у першій половині травня. Мають 6 віків. Заселяють однорічні (55 – 96 %) та багаторічні (40 – 45%) пагони лаванди, концентруються в основному на висоті до 20 см від поверхні ґрунту. Живляться, утворюючи навколо себе піну, що являє собою секреторну рідину. В місцях пошкодження тканина пагонів підсихає і розтріскується, що перешкоджає доступу води та поживних речовин до розміщених вище частин рослин. Сильно пошкоджені пагони відстають у рості й розвитку, тоншають, набувають світлозеленого забарвлення, частина їх хвилеподібно вигинається і не розпускається. Маса суцвіть зменшується на 12 – 67 %.
Окрилення цикадок відбувається в другій половині червня. Після вильоту вони трапляються не тільки на лаванді, а й на посівах інших сільськогосподарських культур, у лісосмугах, по краях полів, на пустирях з різноманітною трав’яною рослинністю. Живляться на листі, що спричинює утворення цяток, жовтуватих плям. Повної статевої зрілості досягають у серпні — вересні. Самки відкладають яйця, що залишаються на зимівлю. Розвивається одна генерація за рік.
Заходи захисту. Проведення комплексу агротехнічних заходів з догляду за плантаціями. Знищення бур’янів на плантаціях, краях полів та міжклітинних дорогах. При ЕПШ, що перевищує 20 – 25 личинок на одну рослину, обробки плантацій у середині травня інсектицидами.