Малий борошняний хрущак

Російська назва: 
Малый мучной хрущак
Латинська назва: 
Tribolium confusum
 
Поширений повсюдно. Жуки пошкоджують зерно, борошно грубого помелу, висівки, манну крупу, рідше — гречану крупу, рис, насіння соняшнику, сухофрукти.
Жук завдовжки 3,1 – 3,6 мм, червонокоричневого кольору; за формою тіла дуже подібний до великого борошняного хрущака, вусики короткі, задніх кутів передньоспинки не досягають; передньоспинка з рівномірно заокругленими боками, майже квадратна; крила добре розвинені, але жуки не літають; у самця заокруглений кінець черевця з волосками, у самки голий. Жук має неприємний карболовий запах, який зберігається у пошкоджених продуктах. Яйце     розміром 0,6 – 0,7 мм, овальне, біле, майже прозоре; вкрите липкою рідиною, прилипає до борошна та інших продуктів, що робить його малопомітним. Личинка сплющена, 6 – 7 мм завдовжки, від світложовтої до жовтокоричневої; голова плоска, усе тіло в коротких волосках, каудальний сегмент до вершини звужений і закінчується двома шипиками. Лялечка завдовжки 3,5 мм, світложовта, гола, блискуча, з двома горбками на кінці черевця.
У неопалюваних приміщеннях зимують жуки, в опалюваних — і жуки, і личинки. Самки відкладають яйця на продукти, мішки, у щілини стін складів. Одна самка за період життя (від одного до трьох років) може відкласти до 1000 яєць. Ембріональний розвиток триває від 4 до 22 діб. Повний розвиток личинки завершується за 20 – 120 діб залежно від температури, вологості та наявності корму. Розвиток лялечки триває від 5 до 28 діб. За сприятливих умов малий борошняний хрущак розвивається в чотирьох поколіннях за рік. При відносній вологості 70 – 75 % і температурі до 27 °С тривалість розвитку одного покоління становить 37 – 40, при 22 °С — 93 доби. В усіх стадіях шкідник чутливий до холоду. Температуру 5 °С жук витримує 22 доби, мінус 5 °С — 5 діб, мінус 10 °С — 1 добу.
Заходи захистуті самі, що й для борошняного хрущака.