Мавританська кузька

Російська назва: 
Мавританская козявка
Латинська назва: 
Tenebrioides mauritanicus
 
Поширена повсюдно. Жуки ведуть хижий спосіб життя. Личинки також знищують комах у зерносховищах, у той же час завдають значної шкоди зерну і зернопродуктам (пшениця, ячмінь, кукурудза, овес, насіння бавовнику), сушеним фруктам та овочам. Віддають перевагу борошну. Пошкоджене борошно темніє, набуває неприємного запаху і стає непридатним для використання за призначенням.
Жук завдовжки 7 – 11 мм, темнокоричневий, майже чорний, блищить зверху і червонуватий або іржавожовтий знизу, з дуже плоским тілом; передні кути передньоспинки мають вигляд великих, гострих, спрямованих уперед виступів; передньогруди з перетяжкою, що чітко відмежовує її від середньогрудей; голова широка, з чорними потужними асиметричними верхніми щелепами; вусики 11членикові, з плоскою тричлениковою булавою; голова і передньоспинка — пунктирні, надкрила з крапчастими борозенками, у міжряддях (центральних) — два ряди дрібних крапок. Яйце розміром 1,0 – 1,5 мм, довгасте, веретеноподібне, молочнобіле. Личинка — 18 – 20 мм, бруднобілого кольору, у волосках, тіло приплюснуте; голова плоска, довгаста, темнокоричневого кольору. Лялечка 7,0 – 10,5 мм завдовжки, кремового кольору, на кінці черевця широкий виступ.
Розвивається одне — два покоління за рік. Зимує личинка або жук у щілинах дерев’яних приміщень, у мішках та інших укриттях. Личинки зимують у колисочках, улаштованих з продуктів харчування або дерев’яних часточок, склеєних липким слизом. Заляльковуються навесні (квітень — травень). Розвиток лялечки триває 20 – 30 діб. Жуки залишаються в лялечкових колисочках ще 10 – 15 діб, після чого виходять і починають живитися. Жуки — хижаки, рослинними продуктами живляться в рідкісних випадках.
Самки відкладають яйця купками по 10 – 60 штук у поверхневий шар борошна, тріщини зерен злаків, в отвори, які самки вигризають у зернах, або в різні щілини. Відкладання яєць може тривати 6 – 9 міс. За цей період одна самка відкладає 900 – 1300 яєць. Ембріональний розвиток триває 8 – 10 діб. Личинки живляться борошном, ендоспермом зерен злаків або борошняних напівфабрикатів, пошкоджують хліб. Личинки линяють 4 – 6 разів. За оптимальних умов температури й вологості, а також при живленні зерном пшениці й кукурудзи розвиток личинки триває 60 – 90 діб, при живленні рисом — 170 – 190 діб, борошном — 250 – 300 діб. Після останнього линяння личинка іде в захищені місця і влаштовує лялечкову колисочку. Якщо зимують жуки, то відкладання яєць відбувається рано навесні. На півдні розвивається два покоління. Жуки з’являються в липні, через кілька діб спаровуються і самки відкладають яйця. До осені личинки досягають повного розвитку, заляльковуються і через 10 – 20 діб з’являються жуки нового покоління, що залишаються на зимівлю.
Заходи захисту. Очищення і дезінсекція приміщень і продуктів.