Російська назва:
Огневка мельничная
Латинська назва:
Anagasta (Ephestia) kьehniella
Тип шкідника:
Родина:
Поширена повсюдно. Гусениці млинової вогнівки пошкоджують крупу (особливо манну), борошно, висівки, рис, зерно, різне насіння, горіхи, сушені овочі, гриби, фрукти, а також кондитерські вироби. Особливо небезпечний шкідник у млинах, де гусениці забруднюють борошно екскрементами, шкурками від линяння, переплітають борошно павутинням, створюючи клубки, які забивають технологічні отвори в машинах.
Метелик у розмаху крил 20 – 24 мм, передні крила темносірі або попелястосірі з двома світлими зигзагоподібними смужками, з темною облямівкою із зовнішнього боку, між ними дві чорні крапки; задні крила білуваті з темним краєм і темнішими жилками. Яйце завдовжки 0,35 – 0,55 мм, кремове. Гусениця — 15 – 20 мм, жовтобіла. Лялечка — 8 – 10 мм, жовтокоричнева.
Вид теплолюбний (оптимальна температура розвитку 26 °С). Живе в приміщеннях, де залежно від температурних умов і характеру живлення розвивається 2 – 6 поколінь за рік. У південних районах у літню пору може розвиватися поза приміщеннями на токах, у стогах сіна. Метелики вдень сидять з обгорненими навколо тіла крилами на затемнених ділянках стін, тарі. Літ метеликів спостерігається з квітня по жовтень, а в опалюваних приміщеннях — упродовж усього року. Спарювання відбувається через кілька годин після виходу метелика. Впродовж 5 – 15 діб після спарювання самки відкладають по 50 – 550 яєць, поодинці або невеликими купками в щілини стін, на тару, дерев’яні частини будівель та інші місця.
Ембріональний розвиток за температури 13 – 15 °С триває 12 – 21 добу, при 24 – 27 °С — 3 – 5 діб. Температурний поріг розвитку яєць становить 10 °С. Поріг розвитку гусениць — 8 °С. Гусениці живляться на поверхні продуктів, у насипі зерна проникають на глибину 10 – 15 см. Віддають перевагу більш вологим субстратам. Розвиток гусениці залежить від температури і виду корму і триває від 20 до 145 діб. Перед заляльковуванням вони заповзають у щілини і тріщини стін, тару, мішки. Стадія лялечки залежно від температури триває 20 – 67 діб.
Чисельність млинової вогнівки частково зменшують паразити Venturia canenses Grav. (родина Ichneumonidae) та Habrobracon hebetor Say. (родина Braconidae).
Заходи захисту. Очищення і хімічна дезінсекція зерносховищ, млинів. Підсушування з нагріванням або проморожуванням заселених продуктів, фумігація.