Південна бурякова блішка

Російська назва: 
Южная свекловичная блошка
Латинська назва: 
Chaetocnema breviuscula
 
У значній кількості трапляється на південному сході України. Пошкоджує цукровий буряк, лободу, лободу сланку тощо.
Жук розміром 1,9 – 2,3 мм; тіло опукле, звужене до голови й вершини; міднобронзового кольору з фіолетовим або зеленим відтінком; надкрила з правильними рядами крапчастих борозенок; лапки гомілки й основи вусиків рудуваті. Яйце розміром 0,4 мм, блідожовте, видовженоовальне, просвічується. Личинка 4 – 4,5 мм, біла, з буруватожовтою головою й ногами; кінець черевця заокруглений, з двома загнутими короткими шипиками. Лялечка — 1,8 мм, біла, з двома шипиками на кінці черевця.
Зимують статево недозрілі жуки під рослинними залишками і в поверхневому шарі ґрунту в придорожніх канавах, ярках, зарослих лободовими бур’янами, на полях, узліссях деревночагарникових насаджень. Вихід жуків розпочинається у першій половині квітня за температури повітря 4 – 6 °С. За температури понад 10 °С починають живлення лободовими бур’янами. З появою сходів буряків переходять на них. Особливо активні жуки у сонячну погоду. За температури 18 – 20 °С здійснюють масові перельоти, однак при 28 °С, а на поверхні ґрунту — близько 40 °С жуки залишають бурякові поля і переселяються на густотравні, добре затінені ділянки. Тому на півночі ареалу блішки завдають шкоди сходам цукрових буряків триваліший час.
Відкладання яєць у Лісостепу починається в першій половині травня і триває півтора — два місяці. Самки розміщують яйця по одному в ґрунт, на глибину 1 – 3 см, поблизу дрібних бічних корінців буряків, лободи. Плодючість становить 250 – 300 яєць. Через 8 – 10 діб відроджуються личинки, які впродовж 24 – 36 діб живляться дрібними придатковими корінчиками. Двічі линяють. Приблизно в середині червня заляльковуються в земляних колисочках на глибині 3 – 20 см.
Лялечка розвивається 14 – 16 діб. Жуки нового покоління виходять у Лісостепу з кінця червня до середини серпня, у Степу — з початку червня до кінця липня. За високої вологості ґрунту розвиток лялечок затягується і часто призводить до їх загибелі від бактеріозів.
У Лісостепу й північному Степу жуки живляться на буряках або лободових бур’янах до настання холодів, після чого переходять у місця зимівлі. В південних районах після додаткового живлення жуки спарюються і відкладають яйця в ґрунт. Розвиток другого покоління відбувається у липні — серпні. Жуки як першого, так і другого поколінь вигризають зверху на листі виразки, не торкаючись нижнього епідермісу. З ростом листка епідерміс «віконечка» розривається і утворюються отвори з нерівними побурілими краями. У разі значних пошкоджень молоді рослини засихають, у дорослих знижуються маса і цукристість коренеплодів. Особливо шкодочинні блішки в посушливі роки, коли затримується ріст і розвиток рослин.
Заходи захистутакі самі, що й для звичайної бурякової блішки. Однак у південносхідному регіоні України у липні — серпні при чисельності понад 26 – 100 жуків на 10 помахів сачком у 10 місцях слід провести обприскування буряків інсектицидами для придушення шкідника другої генерації.