Просяний комарик

Російська назва: 
Просяной комарик
Латинська назва: 
Stenodiplosis panici
 
 В Україні повсюдно завдає шкоди у степовій зоні. Пошкоджує просо. Зовні подібний до гессенської мухи. Забарвлення тіла темне, черевце яскравочервоне, кіноварного відтінку. Самка розміром 2 – 3, самець — 2 мм. Голова маленька, сильно нахилена донизу, очі великі, чорні. У самки вусики 13, у самця — 11членикові, в рідких волосках. Яйцеклад висувний, за довжиною майже дорівнює черевцю.
Яйце біле, довгасте, ребристе.
Личинка безнога, старшого віку — оранжевочервона.
Лялечка відкрита, рухлива, з темнокоричневими початками голови, ніг, крил, вусиків і оранжевочервоним черевцем. Личинка створює нитчасті, світлокремові кокони, які прикріплює до зерна.
Зимують личинки в післязбиральних рештках і в зерні, яке обсипалося, а також у насінні бур’янів. За сприятливих умов упродовж вегетаційного періоду розвивається три — чотири генерації. Літ імаго першого покоління — в другій декаді червня. Яйця відкладає на бур’яни, де відбувається розвиток личинок. Імаго другого покоління літають у першій декаді липня і заселяють просо ранніх і середніх строків сівби. Літ третього покоління спостерігається в серпні, розвиток личинок — на пізніх посівах проса і в основному на підгонах. Літ четвертого покоління — у першій декаді вересня. Комахи відкладають яйця на колоскові лусочки квіток. Плодючість самок становить від 40 до 160 яєць. За середньодобової температури 18 – 25 °С та відносної вологості повітря 60 – 70 % ембріональний розвиток завершується за 2 – 3 доби. Личинки першого віку мігрують усередину квітки, де розвиваються 7 – 8 діб, живлячись соком квіткових лусочок, маточок, тичинок. В одній квітці проса може розвиватися до чотирьох личинок. У разі значної кількості личинок квіткові лусочки розкриваються, а личинки випадають з квітки і гинуть. Масовому розмноженню просяного комарика сприяють багато опадів, особливо навесні, та підвищені температури.
Заходи захисту.  Знищення бур’янів гербіцидами. В осередках розмноження обприскування інсектицидами. Перша обробка на початку появи волоті проса, друга — через 7 – 10 діб.