Рисовий комарик (дзвінець рисовий)

Російська назва: 
Рисовый комарик
Латинська назва: 
Endochironomus tendens
Тип шкідника: 
 
Поширений у степовій зоні України та суміжних державах, які вирощують рис, особливо на болотистих полях.
Комарик завдовжки 3 – 4 мм, груди й черевце жовті, з трьома бурими плямами на спині. Черевце із жовтими та чорними смужечками; крила не перевищують довжину тіла, прозорі; ноги світлі; вусики самців перисті, коричневі, у самок коротші, на жовтих горбочках. Яйце біле, циліндричне, розміром менш ніж 1 мм. Личинки першого віку прозорі, без ніг. Личинки старшого віку жовтуваті, розміром близько 10 мм, тонкі, з двома горбочками на останньому сегменті, дещо Сподібно вигнуті. Лялечка вільна, рухлива, з двома придатками у вигляді ріжок. Зимують личинки у стоячих водах і низинних місцях. Заляльковуються навесні, наприкінці травня з’являються імаго, масовий літ спостерігається на початку червня. Яйця відкладають на листя, яке плаває, або на поверхню води у вигляді джгутика, у два ряди. В одній кладці — до 100 яєць. Личинки відроджуються через 2 – 3 доби. Вони живляться на нижньому боці плаваючих листків, зіскрібаючи паренхіму вузькими поздовжніми смужками і залишаючи непошкодженою верхню кутикулу. Розвиток личинок триває 25 – 30 діб. Наприкінці червня вони заляльковуються і в липні з’являються комарики другого покоління, а у серпні — третього.
Значних пошкоджень комарик завдає у період від появи сходів до кінця кущіння, виходу в трубку. Личинки пошкоджують молоді листки та стебла. Пошкоджені листки залишаються на поверхні води і на них добре помітні сріблястобілі смуги. Пошкоджені рослини пригнічені або зовсім гинуть. Максимальна шкодочинність спостерігається у чеках, що розташовані у низькій частині рисової системи, де ділянки заболочені й довго залишаються під водою. Личинки комарика становлять 50 – 75 % раціону жуківплавунців і личинок водолюбів. Значно скорочують чисельність шкідника личинки бабок, клопиводомірки, жукивертячки, павуки, дрібні пташки, риби, земноводні. Розвивається в трьох поколіннях.
Заходи захисту. У разі високої чисельності шкідника у фазу сходи — поява двох листків випускають воду з чеків і підсушують їх упродовж 2 – 3 діб або знижують рівень води так, щоб листя не торкалося поверхні води. Під час сходів — появи другого листка при чисельності імаго понад 30 – 40 екземплярів на 100 помахів сачком або пізніше, під час кущіння, при чисельності одна личинка на рослину — обприскування інсектицидами. Важливим заходом є ретельне планування чеків, запобігання застою води.