Шкідники рису

Тип: Членистоногі — Arthropoda
Підтип: Зябродишні — Branchiata
Клас: Ракоподібні — Crustacea
Підряд: Черепашкові листоногі ракоподібні — Сonchostraca
 
Тип: Членистоногі — Arthropoda
Підтип: Зябродишні — Branchiata
Клас: Ракоподібні — Crustacea
Підряд: листоногі ракоподібні — Phyllopoda
 
Повсюдний рачок, пошкоджує рис у районах його вирощування. Викопна тварина, майже не змінювалась упродовж 185 млн років. Дорослий рачок сягає 50 – 55 мм. Тіло яйцеподібної форми. Названий
 
Поширений повсюди в Україні та сусідніх державах у районах вирощування рису. Крім рису живиться ячменем, пшеницею, люцерною, цибулею, злаковими бур’янами.
Муха 2 – 3 мм завдовжки, попелястосіра або бурувата з бронзовим блиском. Крила довгі, прозорі, ноги довгі, сірі; вусики чорні, на останньому членику несуть зігнуту щетинку з п’ятьма волосками. Яйце видовженоовальне, біле або жовтувате. Личинки до 4 мм завдовжки, жовтобілі, напівпрозорі, з двома шипиками на кінці тіла. Пупарій близько 3 мм, жовтуватобурий, зберігає шипики.
 
Поширена в Україні у степовій зоні, в Криму. Пошкоджує рис.
Муха до 4 мм завдовжки, металічнозеленкуватого кольору, з довгими прозорими крилами, ноги з червонуватим відтінком. Личинки до 7 мм, бруднобілі або жовтуваті, на черевці дев’ять пар несправжніх ніжок, а на кінці тіла два довгих відростки з дихальцями. Пупарій темнокоричневий з хвостовим відростком, загалом повторює форму личинки.
 
Поширений у степовій зоні України та суміжних державах, які вирощують рис, особливо на болотистих полях.
 
Поширений в Україні повсюдно, пошкоджує злакові рослини, у тому числі рис.
Дорослі комахи завдовжки 1,4 – 1,7 мм, забарвлення коричневе, іноді чорне; останній сегмент черевця витягнутий у вигляді трубочки, верхівка якої вдвічі ширша, ніж основа; крила прозорі, без жилок, з торочками з довгих волосинок. Личинки вохряножовті з червоними задніми сегментами черевця; на кінці черевця довгі щетинки.
Зимують дорослі комахи у рослинних рештках, у дереві. Навесні, за середньодобової температури
 
Поширений в Україні скрізь, пошкоджує рис, усі злакові зернові та дикі рослини.
Тіло імаго довгастої стрункої форми, завдовжки 4,7 – 6,4 мм, від зеленкуватого до жовтуватобурого кольору. Голова загострена, матова, зеленуватожовта, з невеликими буруватими очима; лоб не
прикриває наличника; вусики розміщені перед очима, довжина їх дещо менша, ніж довжина тіла. Вони, а також голова, кінцівки іноді з червонуватим відтінком. Личинки зеленуваті, вкриті світлим пушком і окремими темними волосками. Яйця блідозелені, завдовжки близько 1 мм.
 
Поширена в Криму, степовій і лісостеповій зонах. Пошкоджує рис, сорго, кукурудзу та інші культурні й дикорослі злаки.
 
Поширена скрізь по Україні, поліфаг, який віддає перевагу злаковим та іншим однодольним рослинам, осоковій рослинності на луках, у заплавах, пошкоджує рис.
Імаго до 9 мм завдовжки, надкрила зелені, на верхівці прозорі; передня частина тіла жовтувата, далі зеленкуватожовта; на голові між очима дві чорні плями трикутної форми; вусикова щетинка довга; передньоспинка вужча, ніж голова. Щиток жовтуватий, вужчий, ніж передньоспинка; ніжки жовті; задня пара гомілок більша, ніж інші, і з усіх боків має численні тонкі шпичаки.
 
Поширена в Україні повсюдно, поліфаг, віддає перевагу рису, злаковим культурам і бур’янам.
Морфологію, біологію, екологію темної цикадки наведено у розд. 4.