Шавлієва совка

Російська назва: 
Совка щетинконогая шалфейная
Латинська назва: 
Heliothis peltigera
 
Трапляється повсюдно, пошкоджує шавлію мускатну, лаванду, м’яту, котовник закавказький та інші ефіроолійні культури.
Метелик у розмаху крил становить 30 – 40 мм, передні крила сіруватожовті, поперечна темна перев’язь іноді малопомітна, ниркоподібна пляма сіра, облямована чорним, від неї до переднього краю тягнеться темна смуга; задні крила світлі, в середині темна пляма, біля зовнішнього краю — буросіра перев’язь.
Яйце розміром 0,5 – 0,6 мм, світложовте, пізніше зеленувате. Гусениця — до 50 мм, темнозелена, вздовж спини три сірих смуги, по боках тіла — довгаста лінія, тіло вкрите рідкими світлими щетинками, розміщеними на маленьких горбках.
Лялечка світлосіра, на кремастері два паралельних шипики. Зимує в стадії лялечки в поверхневому шарі ґрунту. Перші метелики вилітають у квітні, в масі з’являються в травні — на початку липня. Метелики потребують додаткового живлення на квітках культурних рослин і бур’янів. Плодючість самок — близько 600 яєць. Самки відкладають яйця по одному на бутони та листки шавлії. Відроджені гусениці живляться переважно репродуктивними органами, прогризають безчерешкове листя, що покриває бутони, живляться приквітками, квітковими гілочками та квітами. На розквітлому суцвітті гусениці виїдають зав’язь квіток, досить часто об’їдають квітконіжки. Максимально пошкодивши суцвіття, гусениці в пошуках корму спускаються вниз на молоде верхівкове листя, виїдають у ньому великі нерівні отвори або з’їдають їх повністю, залишаючи лише велике нижнє листя.
Тривалість життя гусениці три — чотири тижні, линяє чотири рази і розвивається в п’яти віках. Заляльковується в міжряддях шавлії, в ґрунті, на сонячних ділянках, на глибині 2 – 10 см.
Шавлієва совка на півдні України розвивається в трьох поколіннях, численнішим є перше покоління шкідника. На шавлієвій совці паразитують Microplitis spinolae Nees., Macrocentrus (Amicronlus) agualis Lyle., Meteorus rubens Nees., Rogas ductor Fhunb., Apanteles ruficrus Hal., A. vanessae Reinh. (Braconidae), Voria ruralis Fll. (Fachinidae). Ступінь зараження гусениць часто сягає 80 %.
Заходи захисту. Культивація міжрядь шавлії мускатної під час масового заляльковування гусениць. Глибока зяблева оранка після збирання врожаю. Утримання плантацій у чистому від бур’янів стані. У разі загрози пошкоджень 40 – 60 % фітомаси — обробки інсектицидами або мікробіологічними препаратами.