Суринамський борошноїд

Російська назва: 
Суринамский мукоед
Латинська назва: 
Oryzaephilus surinamensis
 
Поширений повсюдно, найбільш шкодочинний на півдні України. Пошкоджує зародки насіння злакових культур, соняшнику, а також борошно, кондитерські вироби та сухофрукти.
Жук завдовжки 1,8 – 3,5 мм, колір — від жовтого до чорнобурого, передньогруди відділені від черевця перетяжкою, на боках передньоспинки є по шість зубчиків; самці відрізняються від самок наявністю зубця на нижньому боці стегна задніх ніг. Яйце розміром 0,8 – 0,9 мм, видовженоовальне, біле. Личинка — до 4 мм, з трьома парами
ніг жовтого кольору, голова жовтуватокоричнева, на спинному боці трьох грудних сегментів — по парі коричневих плям. Лялечка — 2,5 – 3,4 мм, жовтувата, з приплюснутим тілом і шпичакоподібними виростами по боках.
Зимують жуки у складських приміщеннях або під корою дерев. Починають активно живитися за температури понад 14 °С. Самки відкладають яйця купками по 20 – 30 штук на мішки, у щілини колод та інші затишні місця. Одна самка впродовж життя може відкласти до 600 яєць, у середньому 285 – 300. Жуки живуть до трьох років. Ембріональний розвиток триває 10 – 12 діб. Личинки хижачать, знищуючи інших комірних шкідників у стадіях яйця, личинки та лялечки. Жуки можуть тривалий час існувати без їжі: від 44 діб за температури 25 – 27 °С до 72 діб при 12 – 14 °С. Розвиток одного покоління залежно від температурних умов триває від 22 діб за температури 27,2 °С до 240 діб при 18 °С. За температури нижче 16 °С не розвивається. Упродовж року в південних районах буває до 5 поколінь, в опалюваних приміщеннях — до 7. Живе у зерносховищах, на кондитерських і макаронних фабриках, у магазинах, на млинах, круп’яних і комбікормових підприємствах. Жук досить холодостійкий. При 0 °С він живе 22 доби, при мінус 5 °С — 13 діб. Добре витримує і високі температури, однак при 50 °С шкідник гине в усіх стадіях за 40 хв, при 55 °С — за 10 хв.
Заходи захисту. Підтримання чистоти у сховищах, за потреби — волога дезінсекція або фумігація.