Тополевий, або осиковий, строкатий пильщик

Російська назва: 
Пилильщик волосатый,тополевый
Латинська назва: 
Trichiocampus viminalis
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує тополю, осику, рідше вербу.
Імаго завдовжки 7 – 9 мм; голова і вусики чорні, блискучі, груди жовті, середина передньоспинки, середньоспинка, задньоспинка і середньогруди чорні; ноги жовті; основа крил жовта, птеростигма буруватожовта; черевце жовте. Личинка до 19 мм завдовжки, зеленуватожовта, голова чорна, вкрита дрібними чорними кільцями, що мають довгі світлі щетинки; на боках великі чорні плями; черевних ніг сім пар. Лялечка — 6 – 7 мм, яскравожовта, блискуча, з оранжевим черевцем. Кокон тришаровий, світлобурий, розміром 10 – 13 мм.
Зимують еонімфи в коконах, у підстилці й тріщинах кори. Заляльковуються в другій половині квітня — на початку травня. Літ першого покоління спостерігається в другій половині травня — на початку червня. Після спарювання самки відкладають яйця в надрізи («кишеньки»), зроблені за допомогою яйцекладу вздовж черешків листя. В одній кладці — від 9 до 24 яєць, відкладених двома рядами. Плодючість становить 150 – 200 яєць. Ембріональний розвиток триває 12 – 15 діб. Личинки першого віку живуть групами, скелетуючи листок смугою від 3 до 10 мм. Личинки старших віків розповзаються і тримаються поодинці. Вони обгризають листки повністю, залишаючи товсті жилки. Завершивши живлення, заляльковуються. Літ другого покоління відбувається у серпні. Відроджені в другій половині серпня — у вересні личинки розвиваються впродовж місяця. Восени вони заглиблюються в підстилку для коконування. Пошкоджують молоді тополі в розсадниках і насадженнях, особливо — тополю бальзамічну і осокір.
Тополю, осику, вербу може пошкоджувати також середній вербовий пильщик — PseudoclaveltariaamerinaeL. (родина Cimbicidae). Трапляється повсюдно, генерація однорічна.
Личинок пильщиків заражають мухитахіни — Bessa selesta Mg., Dexodes nigripes Fall., compsilura concinnata Mg., Exorista glauca Mg., E. temera Rond., їздцііхневмоніди — Ichneumon annulator F., Cryptus teucocheris Ratz. Личинками живляться комахоїдні птахи.
Заходи захисту. Пізній осінній обробіток ґрунту в розсадниках і молодих насадженнях. В осередках масового розмноження пильщиків — обробка насаджень інсектицидами під час відродження личинок.