2. Біологічні особливості сочевиці

Вимоги дотемператури.
Сочевиця більш теплолюбна, ніж горох та інші зернобобові культури. Насіння її проростає при температурі 4-5°С. Залежно від температури і вологості ґрунту сходи з'являються через 8-12 днів і переносять весняні заморозки до мінус 2 - 3 С, але пошкоджуються і гинуть при мінус 5-6°С. Після сходів найкраща температура 17-19°С, а в період достигання - 19-20 С.
 
Вимоги до вологи.
До вологи сочевиця досить вимоглива при проростанні насіння і в початковий період вегетації. Проте за загальною вимогливістю до вологи вона поступається гороху, що зумовлює її поширення в посушливих умовах Степу. У період наливання і достигання надмірне зволоження шкідливе для сочевиці, оскільки в таких умовах формується багато зеленої маси і мало бобів.
 
Вимоги до ґрунту.
Сочевиця добре росте на пухких суглинкових і супіщаних карбонатних ґрунтах. Непридатні для неї кислі, низинні та заболочені ґрунти. Сочевиця - рослина довгого дня. Вегетаційний період триває 85-110 днів. Через низькорослість і повільний ріст на початку вегетації сочевиця дуже пригнічується бур'янами.