5. Попередники та обробіток грунту під коноплі

Попередники
Коноплі сіють після картоплі, цукрового буряка, кукурудзи, під які вносять високі норми органічних добрив. Добрими попередниками є зернові бобові культури. У районах достатнього зволоження коноплі розміщують також після багаторічних бобових трав. На родючіших грунтах цю культуру розміщують після озимих зернових. Не варто розміщувати коноплі після соняшнику, тому що поля дуже засмічуються падалицею, а це ускладнює збирання та погіршує якість продукції.
При щорічному внесенні високих доз органічних і мінеральних добрив допускається вирощування коноплі на одному і тому ж полі декілька років підряд. Проте беззмінні посіви сприяють поширенню специфічних шкідників (конопляча блоха, кукурудзяний метелик та ін.) хвороб і бур'янів. У зв'язку з різким скороченням посівних площ коноплі, зникли і суто організаційно-господарські причини монокультурного вирощування.
 
Обробіток грунту
Після ранніх стерньових попередників ефективнідва способи основного обробітку грунту – поліпшений і напівпаровий. Поліпшений включає лущіння стерні в два сліди на глибину 5-6 см дисковими лущильниками, а через два тижні - повторне лущіння на глибину 14-16 см лемішними лущильниками. Після внесення органічних і мінеральних добрив, наприкінці вересня - не пізніше першої декади жовтня проводять зяблеву оранку на глибину 25-27 см. Цей спосіб ефективніший в південних областях і при нестачі вологи в грунті.
Напівпаровий обрбіток використовується у північних та лісостепових областях і при достатньому зволоженні в літньо-осінній період. Він передбачає лущіння стерні на 5-6 см, внесення органічних і мінеральних добрив, літню оранку (до 15 серпня), 2-3 поверхневі обробітки грунту культиваторами КПС-4 з боронами для знищення пророслих бур'янів. Перед замерзанням грунту його розпушують на глибину 14-16 см плоскорізами чи культиваторами, а на заплавних грунтах зяб щілюють на глибину 40-45 см.
Основний обробіток грунту після кукурудза та багаторічних трав складається з дискування за допомогою БДТ-3 і через два тижні оранки на зяб па глибину 25-27 см.
Після картоплі та цукрового буряка замість оранки доцільно застосовувати мілкий (10-12 см) обробіток грунту важкими дисковими боронами.
 
Весняний обробіток починають при настанні фізичної стиглості грунту із закриття вологи шляхом боронування по діагоналі до напрямку оранки. Передпосівний обробіток проводять на глибину 5-6 см комбінованими ґрунтообробними знаряддями РВК-3,6, ЛК-4, Компактор, Європак та ін.
На важких запливаючих грунтах при підвищеній їх вологості та невирівняній поверхні застосовують дворазову культивацію КПС-4 на глибину 8-10 та 5-6 см і передпосівне розпушування грунту за допомогою важких борін. Розрив між передпосівним обробітком і сівбою не повинен перевищувати 0,5-1 години. Інакше верхній шар грунту пересихає, зменшується польова схожість, дружність сходів, вирівняність стеблостою, а отже і якість волокна.