3.2. Система удобрення ярої пшениці

<<-- Повернутися до меню "яра пшениця"

Система удобрення.
Основою для встановлення норм добрив є результати польових дослідів, проведених у різних зонах. На формування 10 ц/га зерна яра пшениця в середньому споживає35—45 кг азоту, 8-12 кг фосфору і 17-27 кг калію.
Фосфорні і калійні добрива вносять під зяблеву оранку. Весняне їх внесення малоефективне. Внесені з осені добрива перемішуються з ґрунтом на всю глибину оранки і сприяють кращому розвитку кореневої системи та рослини в цілому. Найбільшу потребу у фосфорі рослини мають на початку кущіння – виходу в трубку. При весняному внесенні добрив фосфор залишається малодоступним для рослин,оскільки не засвоюється так швидко ґрунтовим комплексом. Калій підвищує стійкість соломини до вилягання, зменшує ураження кореневими гнилями і прискорює рух вуглеводів зі стебел і листків у колос.
Яра пшениця дуже чутлива до добрив. Маючи відносно слаборозвинену кореневу систему і менший період для засвоєння добрив, порівняно з озимою пшеницею, вона інтенсивно вбирає поживні елементи. Яра пшениця ефективно використовує добрива, які вносили під попередню культуру.
Норма внесення добрив визначається багатьма чинниками. У зоні Лісостепу на опідзолених чорноземах і темно-сірих лісових ґрунтах рекомендується вносити N45-60 Р45-60 К45-60, на сірих та світло-сірих - N50-70Р50-70К50-70, на дерново-карбонатних ґрунтах Полісся - N60-90P60-90К60-90.
При застосуванні повного мінерального добрива в дозі N90-120 P60-90 К60-90 врожайність ярої пшениці може становити 40—60 ц/га і більше.

Застосування азотних добрив подібне до внесення під озиму пшеницю. Вперше азот під яру пшеницю вносять рано навесні під передпосівну культивацію (N30-40). Це підвищує продуктивну кущистість рослин. Необхідно враховувати, що кущіння ярої пшениці слабше, ніж в озимої. На початку виходу в трубку проводять перше підживлення (N20-40), а на у фазі колосіння) підживлюють вдруге (N20-40) для підвищення якості зерна. Розглянута схема внесення азоту досить умовна. На норму і строк внесення впливають ті ж закономірності, що стосуються озимої пшениці.

<<-- Повернутися до меню "яра пшениця"