7.1. Особливості вирощування кукурудзи на силос

Наприкінці молочно-воскової стиглості, кукурудзу збирають на силос комбайнами КС-2,6; КСК-100, Полісся-250, Е-281, Марал, Ягуар. Подрібнену до 2-3 мм (не більше 4 мм) масу силосують з наступним інтенсивним трамбуванням у траншеях та вкривають плівкою, соломою. При якісному трамбуванні зменшується вміст повітря і відбувається кисломолочне бродіння, якщо є більше повітря - у силосній масі проходить оцтове бродіння, якість силосу низька. Важливо також подрібнити зерно для кращого його засвоєння організмом тварин.

Для стабільного виробництва зерна слід всю силосну кукурудзу вирощувати за зерновою технологією. У світі немає посівів кукурудзи на силос, вся вона вирощується на зерно і різниться лише за характером використання врожаю.
В останні роки гібриди кукурудзи використовуються як при вирощуванні зернової, так і силосної кукурудзи. При виборі гібридів для вирощування кукурудзи на силос необхідно враховувати такі чинники:
-        висока врожайність зеленої маси, а також зерна, що дозволить надалі мати вибір - можливість збирати на силос або на зерно;
-        висока стійкість до вилягання і пошкодження шкідниками;
-        втрати вологи вегетативною масою синхронні з зерном;
-        висока якість силосу;
-        твердість зерна менша, ніж у зернових гібридів.
 
При вирощуванні кукурудзи на зерно застосовують ранні строки сівби. Кукурудзу на силос теж необхідно сіяти рано, але допускається її висів на 5-7 днів пізніше, ніж кукурудзу на зерно.
Густота рослин залежить від багатьох чинників і може коливатися в значних межах. Кількість рослин на 1 га залежить насамперед від вибраного для вирощування гібриду. Загальний підхід при вирощуванні кукурудзи на силос щодо встановлення норми висіву має бути наступний: густота на 1 га має бути на 5000-8000 тис. рослин більшою ніж для кукурудзи на зерно, або такою ж, як і на зерно.
Необхідно враховувати, що густота посіву впливає і на якість силосу, яка залежить в першу чергу від врожайності зерна. Надмірна густота призводить до того, що багато рослин взагалі не будуть утворювати качанів, їх розміри та кількість зерен в них буде зменшуватись, вихід зерна, якість силосу, енергетична цінність корму будуть нижчими.
Рекомендована ширина міжрядь - 70 см.