4. Попередники, обробіток грунту та удобрення люпину

Попередники.
У сівозміні люпин вирощують на зерно як основну культуру, а також післяукісно, післяжнивно і в сумішах. На зелений корм і силос люпин вирощується в паровому полі, яке використовується під посів озимих зернових. На зерно люпин висівають після озимих і ярих зернових культур та після просапних - картоплі, кукурудзи, цукрових буряків. Не рекомендується висівати люпин після інших бобових культур, а також повертати його на попереднє поле раніше як через 4-5 років.
Люпин на зелене добриво вирощують у паровому полі. Післяукісні та післяжнивні посіви на зелений корм та зелене добриво розміщують після збирання озимого жита, ячменю та ін. на зелений корм або на зерно. Все ширше запроваджуються змішані посіви люпину з кукурудзою, ярою викою, вівсом, горохом, які забезпечують вищий і більш якісний урожай зеленої маси.
 
Обробіток грунту.
Обробіток ґрунту під люпин такий же, як і під ранні ярі зернові та зернобобові культури. Залежно від забур'янення поля і видового складу бур'янів проводять одне або два лущення та зяблеву оранку плугами з передплужниками ПЛН-5-35, ПЛН-6-35. Дерново-підзолисті ґрунти орють на глибину орного шару, чорноземи (для білого люпину) - на 25-27 см. Рано навесні ґрунт боронують і культивують. Нещільні ґрунти перед сівбою ущільнюють кільчасто-шпоровими котками ЗККШ-6.
 
Удобрення.
Під люпин вносять, як правило, фосфорно-калійні добрива, які сприяють не тільки забезпеченню рослин поживними речовинами, але й підвищують їх стійкість до фузаріозу та активізують азотофіксуючу діяльність бульбочкових бактерій. На дерново-підзолистих ґрунтах при вирощуванні жовтого люпину під зяблеву оранку вносять 60 кг/га фосфору і 90 кг/га калію. Під білий люпин дозу фосфорних добрив збільшують до 90-120 кг/га. Люпин добре засвоює фосфор із важкорозчинних сполук. Тому для нього одним з кращих добрив є фосфоритна мука. При сівбі в рядки вносять по 50 кг/га суперфосфату.