3. Біологічні особливості люпину

У нашій країні вирощується три види однорічного люпину: синій або вузьколистий, жовтий і білий та один вид багаторічного люпину, вирощуються переважно сорти жовтого та білого кормового люпину.
 
Вимоги до температури.
Найменш вибагливий до тепла люпин синій (вузьколистий). Насіння його проростає при температурі 2-4°С, а сходи витримують заморозки до мінус 6-8°С. Значно більш вимогливий до тепла люпин білий, насіння якого проростає при температурі 4-6°С, а сходи витримують зниження температури до мінус 3-4°С. Люпин жовтий за вимогливістю до тепла займає проміжне положення між синім та білим.
 
Вимоги до вологи.
Всі види люпинів вимогливі до вологи, тому і вирощуються в районах достатнього зволоження. Насіння при проростанні поглинає в 2-3 рази більше води, ніж насіння зернових культур. Транспіраційний коефіцієнт, залежно від виду люпину, 600-700. Найбільш вибагливий люпин до вологи від фази бутонізації до зав'язування бобів.
 
Вимоги до грунту.
До ґрунтів люпин найменш вимоглива рослина, здатна засвоювати із ґрунту важкорозчинні мінеральні сполуки. Серед зернових бобових культур люпин має найвищу азотофіксуючу здатність, добре росте на дерново-підзолистих та інших малородючих ґрунтах. Непридатні для люпину важкі ущільнені глинисті ґрунти схильні до заболочування. Люпини, крім білого, витримують значну кислотність ґрунту (рН 5) і негативно реагують на перевапновані ґрунти. Більш родючих ґрунтів з реакцією близькою до нейтральної вимагає білий люпин.
 
Вимоги до світла.
Люпини - світлолюбні рослини довгого дня. На початку вегетації рослини люпину ростуть повільно і посіви швидко заростають бур'янами. Вегетаційний період залежно від виду, сорту та умов вирощування 120-160 днів.