4. Попередники та обробіток грунту під рис

Попередники
Рис вирощують на старанно вирівняних (відхилення від горизонталі ±5см) рисових полях. Поле ділиться на карти площею 20-50 га, а кожна карта поперечними валами на чеки площею 2-5 га. Відповідно побудованою гідротехнічною системою забезпечується подача води на чеки і відведення її з полів у канали.
Рис вирощують у спеціальних 6-8 пільних сівозмінах. Найкращим попередником є люцерна, конюшина. Ці культури покращують фізичний стан грунту (фітомеліорація), підвищують родючість, перетворюють важкорозчинні форми фосфору у легкодоступні, збагачують грунт органічною речовиною і азотом.
Добрими попередниками є зернобобові, коренеплоди, однорічні трави, ріпак.
Після багаторічних трав рис вирощують 2-3 роки на одному чеку. Розміщення рису по рису більше трьох років підряд приводить до сильного зниження врожайності.
 
Обробіток грунту
Основним завданням обробітку грунту є мобілізаціяйого родючості, поліпшення аерації, знищення кореневищ і сходів бур'янів, вирівнювання поверхні грунту. При розміщенні рису після багаторічних трав поле без попереднього дискування орють плугом з передплужниками на глибину 27-30 см. Є рекомендації зяблевої оранки не проводити, а весною після відростання люцерни, приорювати зелену масу її як сидеральне добриво. Після інших попередників, чи розміщенні рису після рису, проводять лущення стерні дисковими лущильниками, а пізніше оранку на глибину 20-22 см.
Весняний обробіток розпочинають з боронування важкими боронами для закриття вологи. При потребі проводять вирівнювання поверхні з допомогою скреперів і планувальників Д-719, ПА-4 в агрегаті з трактором Т-150. До сівби проводять 2-3 поверхневі обробітки з допомогою культиваторів КПС-4, КФГ-3,6. Глибина розпушування - 16-18 см. З допомогою РСФГ-3,6 загортають в грунт внесені мінеральні добрива. Для передпосівного обробітку можна використати комбіновані агрегати.